„Gimiau ne laiku, tiksliau – labai blogu laiku, kai tėvą išvežė į kanclagerį,“ – prisimena pirmąjį didžiausią gyvenimo įvykį Maestro Mikas Suraučius. Tačiau pakrikštytas archangelo Mykolo vardu, kad šis laimintų jo gyvenimo kelią, Maestro gavo didžiausią Dievo dovaną – meilę muzikai.
Instrumentinių vokalinių grupių „Bassvim“ bei „Plius minus“ įkūrėjas ir meno vadovas, kompozitorius ir dainininkas, gyvąja lietuviškos estrados legenda įvardijamas maestro Mikas Suraučius gimė, gyvena ir kuria Druskininkuose. M. Suraučius – žmogus, kūrėjas, druskininkietis, savo plačioje ir ilgalaikėje kūrybinėje veikloje visada ir visur pozityviai reprezentavęs savo gimtąjį miestą ir dalindavęsis su juo savo nuopelnais.
Kultūros sričiai ir menui nusipelnęs kūrėjas visuomet pabrėžia, kad kuria pirmiausia žmogui – klausytojui, žiūrovui. Visą gyvenimą atidavęs muzikai ir jos atlikimui, jis ja tebegyvena ir skleidžia kitiems.
„Žvelgdamas į praeitį, į visa tai, kas man pavyko ir kas ne, labai savęs nekritikuoju. Sovietmečio laikais, o ir po Lietuvos permainų mano nuojauta manęs neapvylė, o Apvaizda apsaugojo nuo didesnių klaidų. Todėl dabar galiu savo kūrybinį kelią pavadinti maloniu nuotykiu. Žinoma, visada galima daugiau, geriau, sėkmingiau… Neparsidaviau pigumui – Dievas davė kantrybės. Išliko keletas ištikimų draugų, kurie mane palaiko, kai man pritrūksta pasitikėjimo ir atkaklumo. Niekam nieko nenoriu įrodinėti, kaip anksčiau, būdamas jaunas ir varomas testosterono! Tiesiog niekur neskubu,“ – savo gyvenimo vingius apibendrina M. Suraučius.
Šiandien Maestro švenčią gražią sukaktį. Tad su gimtadieniu, MAESTRO! Tegul Jūsų dainos skamba ir skambės, tegul šiltas melodijas Nemunas plukdo tolyn į Lietuvą, tegul aikštės ir salės tebebūna pilnos mylimos publikos!
Jūsų dėmesiui – jautri ir šilta Maesto gyvenimo išpažintis: interviu su Rima Viniarskaite.
Trumpi biografijos štrichai
Mikas Suraučius gimė 1947 metais vasario 23 d. Druskininkuose. Mokėsi Druskininkų vidurinėje mokykloje, vėliau – Druskininkų M. K. Čiurlionio muzikos mokykloje. 1965 m., besimokydamas mokykloje, įkūrė pirmąją Lietuvoje grupę „BASSVJM“ ir tapo jos vadovu, grupė buvo pripažinta „bitlomanijos“ lydere Lietuvoje, daugelį metų sėkmingai dalyvavo įvairiuose konkursuose, kur pelnydavo laureatų vardą, taip garsindama Druskininkų vardą.
Tapusi profesionalia roko grupe, grupė „Plius minus”, vadovaujama M. Suraučiaus, išaugino didelį būrį gerai žinomų artistų: Ireną Ašakaitę, Stasį Povilaitį, Vytautą Kernagį, Gintarę Jautakaitę, Aleksandrą Ivanauską ir kt.
Repertuare atsiradus šou, humoro, teatralizacijos elementų ir peržengus roko muzikos rėmus, M. Suraučius jai suteikė naują ampua – taip gimė kabaretas „Tarp Girnų“, kurį vedė maestro Vytautas Kernagis.
Kabareto grupėje „Salionas Brilijantinas“ M. Suraučius koncertavo kartu su Kauno dramos teatro aktoriais Nijole Narmontaite, Vytautu Grigoliu, Viktoru Valašinu, Robertu Vaidotu, Dainiumi Svobonu ir kt.
M. Suraučius yra sukūręs apie 300 kūrinių su poetais V. Blože, J. Marcinkevičiumi, J. Strielkūnu, A. Mikuta, G. Patacku ir kitais autoriais, pats yra parašęs tekstų savo dainoms bei sukūręs stambios formos muzikos kūrinių, tarp jų – roko kompoziciją „Velnių malūnas” (ž. A. Baltakio), roko operą „Dekameronas“ (tekstai V. Bložės, libretas ir režisūra J. Vaitkaus), dainų siuitas “Iliuzija”, “Žeme, tu mano tikėjimas” ir kt. M. Suraučius sukūrė itin išpopuliarėjusį Druskininkų himną „DRUSKŲ MIESTAS“ (ž. G. Patacko).
Kompozitorius iki šiol nuosavoje studijoje programuoja ir aranžuoja muziką ir ją įrašo į laikmenas, kuria dainas ir stambius muzikos kūrinius, koncertuoja.
2017 m. M. Suraučius įvertintas aukščiausiuoju LATGA apdovanojimu – Auksine žvaigžde, o 2021 m. jam suteiktas Druskininkų miesto garbės piliečio vardas.