Kultūros dienai: gyva kultūra yra vandens stiklinė, kai aplink vien smėlynai

Šiandien – Pasaulinė kultūros diena. Kultūra – tai ta didžioji terpė, kurioje gimsta ateities pasaulio scenarijai. Tai gyvenimo forma ir turinys. Būties vertė ir spalvos. Minčių erdvė. Harmonija. Galų gale, tai diskusija ir sprendimų raktas.

Tomas Ramanauskas, modernus kūrybingumo dėstytojas, leidėjas, renginių organizatorius, didžėjus, rašytojas ir režisierius savo socialinio tinklo Facebook paskyroje rašė: „Tai yra terapija, požiūrio plėtimas, išlaisvinimas iš pradvisusio savų minčių kambario, netikėtai pažinčiai ištiesta ranka. Kultūra yra galvos balansas <…> Ne be reikalo „Montreal Museum of Fine Arts“ bilietas išrašomas gydytojo kaip pagalba psichologiškai sukniubusiems… Gyva kultūra yra vandens stiklinė, kai aplink vien smėlynai.“

„AČIŪ visiems Druskininkų krašto kultūros ir meno žmonėms už darbą, drąsą ir nepakartojamas idėjas, – kultūros ir meno atstovus sveikino Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. – Kultūros vertybės yra stipresnės už visus ribojimus ar draudimus – net ir sudėtingomis pandemijos sąlygomis Jūs sugebate nustebinti, kurti, dovanoti žmonėms džiaugsmą. Mieli kultūros ir meno žmonės, būkite sveiki, drąsiai svajokite, dar drąsiau kurkite, dalinkitės savo kūrybiniais užmojais su bendruomene ir toliau savo darbais garsinkite Druskininkų kraštą.“

Taikos vėliava suplevėsavo prie Druskininkų miesto muziejaus

Taikos vėliava mažam rate, tačiau dėl to ne mažiau iškilmingai šiandien pakelta prie Druskininkų miesto muziejaus.

 „Šiandien ta diena, kai nepaisydamos sudėtingų aplinkybių, visos Lietuvos kultūros bendruomenės kelia Taikos vėliavas, – sako Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė. – Kelia, norėdamos pasakyti, kad kultūra neužrakinta. Ji niekur nepradingo. Ji tik padarė pauzę ir laikinai pakeitė egzistencijos formą.“

Kultūra pasirengusi padėti sugrįžti į tikrą gyvenimą. Ji ir toliau saugos ir puoselės esmines tautines kultūros vertybes, integruodama jas į modernias pasaulinės kultūros formas. Toliau kvies į ateities kūrybą ir atvers duris į grožį.

Taikos vėliava Lietuvoje keliama jau 15-ąjį kartą. Pasaulinę kultūros dieną į atmintinų dienų sąrašą Lietuvos Respublikos Seimas įtraukė 2006 m.

Pasaulyje ši diena minima nuo 1954 m. ir siejama su 1935 m. balandžio 15 d. N. Rericho paktu – pirmąja tarptautine sutartimi, skirta kultūros vertybių apsaugai. Jos pagrindu pasirašyta tarptautinė Konvencija dėl kultūros vertybių išsaugojimo karinio konflikto metu. Taikos vėliavos  simboliu „Taika per kultūrą“ pasirinktas rubino spalvos žiedas, juosiantis tris rubino spalvos skritulius baltame fone. Vėliava išreiškia pasiryžimą saugoti ir puoselėti dvasines bei materialines kultūros vertybes.

Kultūros puoselėtojo premijos laureatų pagerbimas

Garbingiausias kultūros srityje Druskininkų savivaldybės apdovanojimas – Kultūros puoselėtojo premija – šįmet skirta dviem tautodailininkams – Dianai Lukošiūnaitei bei Gintautui Akstinui.

„Kultūros dienos išvakarėse įteikiau garbingą kultūros srities apdovanojimą – Kultūros puoselėtojo premiją mūsų krašto tautodailininkams Dianai Lukošiūnaitei bei Gintautui Akstinui, – sakė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. – Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad bendruomenėje turime tokių kūrybingų, profesionalių, auksinėmis rankomis apdovanotų žmonių, kurie savo kūriniais dalinasi su mumis visais. Tikiuosi ir tikiu, kad ir ateityje Druskininkai įkvėps dar daug kultūros ir meno žmonų kurti!“

 Sertifikuotai tautodailininkei, druskininkietei karpinių meistrei Dianai Lukošiūnaitei premija skirta už tradicinių amatų, ypač karpinių, puoselėjimą ir sklaidą, Druskininkų vardo garsinimą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. D. Lukošiūnaitė per savo kūrybinį laikotarpį dalyvavo beveik 100 parodų Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, surengė daugiau kaip 15 autorinių parodų.

Druskininkiečiui, meno kūrėjui, medžio drožėjui, tautodailininkui Gintautui Akstinui – už tradicinio medžio drožybos amato puoselėjimą ir sklaidą, už Druskininkų vardo garsinimą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. G. Akstinas yra nuolatinis Druskininkų kultūros centro organizuojamų medžio drožėjų plenerų „Lietuviško ąžuolo pasaka“ ir edukacinių užsiėmimų dalyvis bei konsultantas. Drožėjo darbais papuoštos Latežerio, Viečiūnų, Švendubrės ir kitos vaizdingos Druskininkų apylinkių vietos. Aktyviai dalyvauja LTS Dzūkijos skyriaus, respublikinėse ir tarptautinėse parodose, respublikiniuose, tarptautiniuose medžio drožėjų pleneruose bei kūrybinėse stovyklose, parodose – konkursuose.

Rašytojo R. Gavelio atminties įprasminimas

Simboliškai šią dieną ant namo M. K. Čiurlionio g. Nr. 44 / I. Fonbergo gatvė  Nr. 1 atidengta atminimo lenta Ričardui Gaveliui – vienam ryškiausių lietuviškojo postmodernizmo atstovų, išgarsėjusiam drąsia, provokuojančia kūryba, pervertinančią  tautinę ir politinę tapatybę.

„Šiandien, minint Kultūros dieną, Druskininkuose atidengta garbės lenta, skirta rašytojui, prozininkui, publicistui, dramaturgui Ričardui Gaveliui, kuris 1961–1968 m. gyveno Druskininkuose ir būtent čia pradėjo pirmuosius savo literatūrinius bandymus,“ – atidengdamas lentą sakė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

R. Gavelis parašė romanus ,,Vilniaus džiazas“, „Jauno žmogaus memuarai“, „Paskutinė Žemės žmonių karta“ ir kitus, tačiau tikra literatūrine bomba tapo romanas ,,Vilniaus pokeris“. Tai epochinis romanas, išsiskiriantis unikalia ir detalia sovietmečio refleksija, ryškiais, kritiškai reflektuojamais nacionalinės tapatybės įvaizdžiais ir lietuvybės mitų nuvainikavimu.

Žlugus sovietinei santvarkai, R. Gavelis buvo pirmasis rašytojas, itin atvirai ir kritiškai pažvelgęs į gyvenamąjį laikotarpį ir jo aktualijas. Dėl savo šokiruojančio ir skaudinančio atvirumo mėginant iš naujo suvokti lietuvybę, šalies suverenitetą ir galiausiai savo tapatybę, R. Gavelis nebuvo itin mėgstamas nei skaitytojų, nei oficialiosios kritikos. Tad nenuostabu, kad garsioji rašytojo frazė ,,esame europiečiai, tad tokie ir būkime“, pirmąkart viešai nuskambėjusi Lietuvai dar nepaskelbus Nepriklausomybės, virto gaveliškąja maksima.

Atminimo lentos pakabinimas – vienas iš Druskininkų savivaldybės viešosios bibliotekos įgyvendinamo projekto ,,Ričardo Gavelio  skaitymai‘‘, skirto įprasminti rašytojo asmenybę, jo gyvenimo ir literatūrinės veiklos vietas, etapų.

NEpaMIRŠTI –  kultūros kūrėjų žinutė pasauliui

Druskininkų kultūros bendruomenė jungiasi prie Vilniaus kultūros centro iniciatyvos „NEpaMIRŠTI“, skirtos  Pasaulinei kultūros dienai pažymėti.

Kuriant vaizdo žinutę  „NEpaMIRŠTI“ prisidėjo 177 šalies kultūros įstaigos: kultūros centrai, bibliotekos, teatrai, koncertų salės ir arenos, atsiuntusios tuščių scenų nuotraukas. Taip norima atkreipti dėmesį į niekur nedingusią ir eiti į scenas pasirengusią gausią Lietuvos kultūros bendruomenę.

Taip pat gyventojai raginami paremti meno kūrėjus ar kultūros įstaigas, skiriant joms 1,2 proc. sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) paramą. Veikime kartu!