Danijos ir Lietuvos menininkai pristato unikalų gatvės teatro performansą

Paskutinį birželio savaitgalį pirmą kartą Druskininkuose pristatomas gatvės teatro performansas „Balansuojantis žmogus“. Tai Danijos fizinio teatro kompanijos DON GNU unikalus judesio spektaklis lauko erdvėje. Danijos atlikėjai spektaklį kuria kartu su Lietuvos menininkais ir muzikantais.

Judesio spektaklis „Balansuojantis žmogus“ buvo pristatytas praėjusią vasarą tarptautiniame gatvės teatro festivalyje SPOT. Jis vyko Lukiškių kalėjimo vidiniame kieme ir sulaukė daugybės puikių atsiliepimų. Šią vasarą Danijos fizinio teatro kompanija DON GNU spektaklis grįžta į Lietuvą ir rengia turą po visą šalį. Spektaklis bus rodomas Druskininkuose, Alytuje, Biržuose ir Panevėžyje.

„Praėjusią vasarą Menų spaustuvėje rezidavo DON GNU kūrėjų komanda, kuriai rezidencijos metu kartu su Lietuvos kūrėjais pavyko pastatyti unikalaus spektaklio „Balansuojantis žmogus“ Vilniaus versiją. Labai džiugu, kad gatvės teatro pasirodymus šią vasarą pristatysime dar platesnei auditorijai,“ – teigia Menų spaustuvės vadovė Jolita Balandytė.

Spektaklyje „Balansuojantis žmogus“ susitinka skirtingų šalių ir meno disciplinų atstovai, naudojama šiuolaikinio šokio ir naujojo cirko technikos, menininkai ir muzikantai sukuria judesio spektaklį ant milžiniškos pusiausvyros platformos. Kūrinyje jėgas sujungia užsienio ir Lietuvos šokio ir cirko menininkai, prie jų prisijungia ir lietuvių muzikantai.

„Balansuojantis žmogus“ kviečia susimąstyti apie tai, kaip svarbu sukurti pusiausvyrą tarp skirtingų kultūrų ir žmonių, taip pat tai puiki proga pastebėti, kaip negalime judėti nepaveikdami kitų.  

Pakalbinome spektaklyje dalyvaujančius kūrėjus – Petrą Lisauską ir Džiugą Kunsmaną.

Koks yra „Balansuojančio žmogaus“ kūrybinis procesas?

Petras Lisauskas: Visų pirma, labai džiugu, kad Menų spaustuvės komanda domisi užsienyje reziduojančiais ir kuriančiais lietuviais. Šiuo atveju aš nemažai metų rezidavau Danijoje, kur ir susipažinau su DON GNU komanda. Spektaklio „Balansuojantis žmogus“ versijų yra ne viena, kiekvieną kartą spektaklis pritaikomas naujai pagal kiekvieną miestą, kuriame jis rodomas, pasirodymuose dalyvauja skirtingi menininkai. Praėjusią vasarą sulaukėm kvietimo dalyvauti SPOT festivalyje, buvo atrinkta nauja komanda, kuri per 10 dienų turėjo priprasti prie pačios balansuojančios platformos. Tik dėl profesionalaus atlikėjų požiūrio, „juodo“ darbo buvo įmanoma sukurti tai, ką šią vasarą pamatys ir kiti Lietuvos miestai.

Džiugas Kunsmanas: Man, kaip akrobatui labai svarbu jausti, kur yra paviršius, tačiau šiame projekte būtent to ir netenku, todėl belieka tik po truputį priprasti prie pagrindo, kuris nuolat svyruoja, sukasi. Spektaklyje dirbame su nuostabia komanda, kurioje jaučiame didelį pasitikėjimą vienas kitu. „Balansuojantis žmogus“ man leido pasijusti taip, lyg turėčiau iš naujo mokytis judėti, koordinuoti judesius, šio projekto metu galėjau tyrinėti savo galimybes tokiu būdu, kurio iki tol net neįsivaizdavau esant.

Kiek Jums patiems yra svarbus balansas gyvenime?

Petras Lisauskas: Esu kraštutinumų asmenybė, tad balanso visad trūksta ir nuolat jo ieškau. Nagrinėti šią temą visada įdomu, o turint tokį įrankį, kaip spektaklyje naudojama judanti platforma – tai ir fiziškai, ir emociškai atsiranda peno apmąstymams.

Džiugas Kunsmanas: Sunku atsakyti, dabar jaučiuosi taip, lyg kaskart investuodamas į vieną kryptį netenku kitos. Rasti pusiausvyrą išbalansuotame pasaulyje sudėtinga, todėl stengiuosi nesipriešinti pokyčiams, keliauti su jais, tik taip galiu rasti balansą bent kelioms akimirkoms.

Ko tikitės iš gastrolių po Druskininkus, Alytų, Biržus ir Panevėžį?

Petras Lisauskas: Labai tikiuosi, kad žiūrovas, kuris niekada nematė gatvės teatro, šiuolaikinio cirko ir šokio, ateis ir pamils tokias kūrybines išraiškas. O tie, kas jau matė, domisi, atras naujus potyrius, nes platforma yra unikali: dermė gyvai miksuojamos muzikos, balso ir judesio, ypač Lietuvos kontekste, – ne kasdien sutinkamas reiškinys.

Druskininkų (birželio 26 d.), Alytaus (birželio 29 d.), Biržų (birželio 30 d.) ir Panevėžio (liepos 2 d.) žiūrovų laukia jaudinantis pasirodymas, šaltus šiaurietiškus atspalvius sujungsiantis su kasdieniu miesto gyvenimu ir kultūra.

Renginys Druskininkuose vyks birželio 26 d. (šeštadienį) prie Druskonio ežero, esant blogam orui, lietui bus perkeltas į Snow Arenos prieigas (Nemuno kelias 2, Mizarų kaimas). Renginys nemokamas.

Daugiau informacijos www.menuspaustuve.lt

Prie Menų spaustuvės sklaidos projekto prisideda: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros ministerija, Druskininkų kultūros centras, Alytaus kultūros centras, Panevėžio bendruomenių rūmai, Biržų krašto muziejus „Sėla“.