Leipalingio ir Viečiūnų šokėjai iš Kroatijos grįžo su glėbiu įspūdžių

Dviejų Druskininkų kultūros centro padalinių kolektyvai – Leipalingio vyresniojo amžiaus šokių kolektyvas „Leipūnas“ ir Viečiūnų vyresniųjų tautinių šokių grupė „Avilys“ – praėjusią savaitę viešėjo Kroatijoje, kur atstovavo Druskininkams festivaliuose Zadare ir Korčulos saloje.

Dalyvauti motyvavo konkursinis „numeris“

Astos Čmukienės vadovaujamas tautinių šokių kolektyvas „Leipūnas“ dalyvavo 7-ajame šokių ir vokalinių grupių festivalyje-konkurse „Adriatic Zadar Open 2023“, kuriame pristatė išskirtinę savo choreografija ir kostiumais programą „Jotvingių dvasia“, atspindinčią Leipalingio miestelio identitetą ir istoriją. Programos originalumas ir preciziškas jos atlikimas pelnė kolektyvui pripažinimą – tautinių šokių kategorijoje laimėta 1-oji vieta.

„Leipūno“ vadovės teigimu, motyvaciją gastrolėms rinktis šią kryptį skatino kitų dalyvių atsiliepimai (vien šiemet festivalis-konkursas sutraukė 14 kolektyvų iš Lietuvos) ir galimybė pasivaržyti konkursinėje dalyje, vertinamoje profesionalios žiuri komisijos iš Kroatijos.

„Ši aplinkybė tapo akstinu leipalingiškiams repetuoti intensyviau, nei bet kada anksčiau, atnaujinti pasirodymą prailginant kelis šokius“, – dalijosi A. Čmukienė.

Renginyje Zadare dalyvius sveikino LR ambasados Kroatijoje pirmoji sekretorė Giedrė Šidagytė-Gudaitienė.

Leipalingio vyresniojo amžiaus šokių kolektyvas „Leipūnas“ – „Adriatic Zadar Open 2023“ laureatai

Festivalis – proga pažinti kitų tautų tradicijas

Tuo pat metu Indrės Čaplikienės vadovaujama tautinių šokių grupė „Avilys“ pasirodė festivalyje „Korčulansko ljeto“ („Korčulos vasara“). Svečiuojantis pas kroatų ansamblį „Moreška“, išryškėjo ir kultūrinių mainų momentas.

„Bendrame koncerte pristatėme mūsų krašto šokį, folklorą, susirinkusiųjų akis traukė mūsų dėvimi dzūkų tautiniai drabužiai, o patys likome prikaustyti šokio, pavadinimu moreska – su mediniais kardais. Vieną jų gavome dovanų kaip suvenyrą“, – pasakojo I. Čaplikienė.

Šventiniame vakare viečiūniškiai atliko keturių liaudiškų šokių pynę, o kitą dieną koncertavo Blato miestelyje. Čia juos liaupsėmis apdalijo vietos gyventojai ir užsienio turistai, Blato savivaldybės meras.

Viečiūnų vyresniųjų tautinių šokių grupė po koncerto Blate (Kroatija)

Gastrolės į užsienį stiprina bendruomenės ryšius

Nors kraštiečiai vyko į skirtingus renginius, jų keliones lydėjo ne viena paralelė. 

Pirmiausia – tai toliausios šių kolektyvų gastrolės per ilgametę jų gyvavimo istoriją. Iki šiol tiek „Avilio“, tiek „Leipūno“ koncertinė geografija apsiribojo Lietuva ir Lenkija. Todėl ansambliečiai laiką tarp pasirodymų išnaudojo turiningai – padedami svetingų Kroatijos lietuvių, pažino lankytinas gamtos ir kultūros vietas, tokias kaip Plitvicų nacionalinis ežerų parkas, Zadaro ar Blato senamiesčiai. Pasak A. Čmukienės, laisvalaikis buvo toks užimtas, kad nespėta pagalvoti nė apie lauktuves. Užtat patirtis kelionėje patvirtino kolektyvo darną:

„Bendrystės testas tiek laiko praleidus kelyje – išlaikytas, gastrolių nedrumstė jokia trintis, kas naujai parodo mūsų kolektyvo vienybę“, – sakė Leipalingio šokėjams vadovaujanti choreografė.

„Leipūną“ į festivalį-konkursą lydėjo ir palaikė Leipalingio miestelio seniūnas Antanas Krancevičius su būriu aktyvių bendruomenės narių. Savo ruožtu „Aviliui“ draugiją autobuse palaikė Veisiejų suaugusių tautinių šokių kolektyvas „Pušynas“.

Kliūtys kuria netikėtas galimybes

Nepaisant daugiau nei 300 km atstumo, skiriančio Zadarą ir Korčulą, ir „Adriatic Zadar Open 2023“, ir „Korčulansko ljeto“ rengėjų planus sujaukė prapliupęs lietus. Tačiau pakeistos koncertų lokacijos dovanojo leipalingiškiams progą šokti įstabioje Starigrad Paklenica vietovėje Velebito kalnų papėdėje, prie pat Adrijos jūros. Žadą atimančiu vaizdu kalnų ir jūros fone šokdami mėgavosi ir „Avilio“ nariai. Abiem kolektyvams atsivėrė ir uždarų erdvių durys: „Leipūnas“ kilo į Kroatijos nacionalinio teatro Zadare sceną, o Viečiūnų šokėjai išbandė Korčulos kultūros centro parketą.

Kalbintos kultūros centro padalinių atstovės sutartinai teigė, kad noro ateityje koncertuoti svečiose šalyse parsivežta su kaupu. Kur toliau? „Kol kas dar – paslaptis“, – šypsojosi A. Čmukienė ir I. Čaplikienė.

Abiejų kolektyvų kelionę iš dalies finansavo Druskininkų miesto savivaldybė.