Jau daugiau nei du dešimtmečius tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ yra neatskiriama Druskininkų kurorto kultūrinio gyvenimo dalis, klasikinės muzikos dominantė. Kasmet festivalis nušvinta naujomis spalvomis, kviesdamas druskininkiečius ir kurorto svečius į nepamirštamus susitikimus su garsiausiais Lietuvos ir užsienio atlikėjais, visame muzikos pasaulyje žinomais kolektyvais.
Festivalio organizatoriai žino, jog kai kurie poilsiautojai iš užsienio savo atostogas planuoja specialiai festivalio laikotarpiui, kad šalia puikaus kurorto oro, išskirtinių sveikatinimo procedūrų galėtų pasimėgauti ir aukščiausio lygio muzika bei pasiklausytų dar negirdėtų ar jau pamėgtų atlikėjų koncertų.
Šiemet festivalis Druskininkuose vyks 21-ąjį kartą, jis skiriamas M. K. Čiurlionio 148-osioms gimimo metinėms. Šį iškilų kurorto kultūros renginį jau trečius metus organizuoja Druskininkų kultūros centras, perėmęs festivalio vairą iš jo įkvėpėjų – Lietuvos muzikų rėmimo fondo.
Laikysis tradicijų, bet bus ir naujovių
Kuo bus ypatingas šių metų festivalis, kokių staigmenų sulauks jo lankytojai per tuos tris mėnesius – nuo birželio iki rugsėjo?
Kalbant apie gražiąsias festivalio tradicijas, verta pastebėti, jog šiame renginyje būtinai pasirodo Čiurlionio kvartetas, pristatantis mažiau girdėtus genealiojo kūrėjo M. K. Čiurlionio kūrinius. Birželio 24-ąją Druskininkų bažnyčioje Čiurlionio kvartetas paskelbs festivalio pradžią. Kartu su šiuo fenomenaliu muzikiniu kolektyvu pasirodys ir garsi operos solistė Asta Krikščiūnaitė, parengusi įspūdingą vokalinę programą.
Tradiciškai festivalio uždarymo koncerte, kuris paprastai vyksta rugsėjo 22 dieną, per M. K. Čiurlionio gimtadienį, pasirodo žinomas choras. Šių metų festivalis tęsia šią tradiciją ir rugsėjo 22 dieną Druskininkų bažnyčioje dainuos profesionalus sostinės choras „Vilnius“.
21-asis tarptautinis menų festivalis ypatingai daug dėmesio skirs vokalinei muzikai. Be jau minėtų atlikėjų – solistės A. Krikščiūnaitės ir choro „Vilnius“ – festivalyje bus galima išgirsti jaunos solistės Natalijos Dmuchovskos, solisčių Dovilės Kazonaitės, Ilonos Pliavgo balsus, taip pat žinomų klasikinės muzikos dainininkių Ramintos Vaicekauskaitės, Rasos Juzukonytės, Aušros Liutkutės, Joanos Gedmintaitės atliekamus kūrinius, solistą Eimantą Bešėną, profesorių Deividą Staponkų.
Koncertuos svečiai iš Ukrainos ir Lenkijos
Tarptautinio menų festivalio programą būtinai papildo atlikėjų iš užsienio koncertai. Šiemet festivalio klausytojai išgirs visame pasaulyje žinomos ukrainiečių vokalinės grupės „ManSound“ koncertą, kuris vyks Pramogų aikštėje. Tai yra a cappella dainuojanti grupė, kurios repertuaras labai platus – nuo klasikos improvizacijų, grupės „The Beatles“ kūrinių interpretacijų iki ukrainiečių liaudies muzikos parafrazių.
Festivalyje sulauksime ir svečių iš Lenkijos. Instrumentinis trio – dvi fleitos ir istorinis fortepijonas, kurį daugelis gal pamatys pirmą kartą, pristatys programą „Meistrų improvizacijos“. Šis kolektyvas žinomas ne tik Lenkijoje, bet ir kitose Europos valstybėse, jis yra įvairių tarptautinių festivalių dalyvis.
Festivalio programoje skambės nemažai vargonų muzikos, kurią su solistais ar instrumentalistais atliks žinomi Lietuvos vargonų meistrai – vienas iš garsiausių lietuvių vargonininkų Gediminas Kviklys, Jūratė Landsbergytė, Aušra Motuzienė, Jarūnė Barkauskaitė.
Koncertuose – muzikos, poezijos ir vaidybos dermė
Fortepijono muzikos mylėtojai bus pamaloninti Europos ir JAV muzikos gurmanams puikiai pažįstamo fortepijono virtuozo Alexandro Paley muzikavimu, kuris M. K. Čiurlionio meno mokyklos salėje pasirodys su ansamblio „Paleasis“ muzikantais.
Festivaliui ypatingos vertės suteiks Roko Zubovo, talentingo pianisto, Čiurlionio provaikaičio, nuolat puoselėjančio ir skleidžiančio Čiurlionio palikimą, muzikiniai pasirodymai. Šį atlikėją girdėsime dviejuose festivalio koncertuose – Druskininkų miesto muziejuje jis koncertuos su puikiu violančelininku Gleb Pyšniak, taip pat rugpjūtį vakaro impresijoje „Vasarvidžio nakties sapnas“, kuri vyks ypatingoje erdvėje – Švendubrės kaime – Rokas gros kartu su žmona Sonata, o koncerto verbalinę nuotaiką kurs garsi lietuvių kino ir teatro aktorė Rasa Samuolytė.
Neatskiriama festivalio dalimi tampa ir iškilios druskininkietės Guodos Gedvilaitės-Göhle kamerinės muzikos ciklo „Claros Shumann salonas“ koncertai. Šįkart koncertas bus skirtas valso muzikai. Kartu su Guoda muzikuos Joris Sodeika, vokalines partijas atliks J. Gedmintaitė ir E. Bešėnas. Atlikėjai kvies klausytojus persikelti į 19 amžių, susitikti su romantinės epochos genijais ir pasigėrėti jų muzika. Koncertai salone paprastai vyksta su teatro ir vaidybos elementais, tad „Claros Schumann Salono” šeimininkė šiai šventinei programai į svečius pakvietė savo gerą bičiulį pianistą, kompozitorių, dirigentą, Leipcigo konservatorijos įkūrėją Feliksą Mendelsoną, žymiausią 19 a. Vienos operos dainininkę Henrietę Treffz, ir garsų to laikmečio austrų tenorą Aloisą Andersą. Personažai dėvės įspūdingus Živilės Baronienės sukurtus istorinius kostiumus, pasirodymas vyks išskirtinėje erdvėje – K. Dineikos sveikatingumo parke.
Festivalio programoje – dvylika labai skirtingų, bet profesionalių ir ypatingų koncertų, kurie pasklis po šešias Druskininkų miesto ir apylinkių erdves – Druskininkų bažnyčią, M. K. Čiurlionio meno mokyklą, Pramogų aikštę, K. Dineikos sveikatingumo parką, Švendubrės kaimą ir Druskininkų miesto muziejų. Visi koncertai nemokami, išskyrus du, kurie vyks Miesto muziejuje.
„Kviečiu apsilankyti festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ renginiuose – nuoširdžiai tikiu, kad kiekvienas, apsilankęs juose, atras tai, kas miela širdžiai, kas praturtina, įkvepia, džiugina,“ – sako Simonas Kazakevičius, Druskininkų savivaldybės vicemeras, festivalį priskiriantis prie stipriausių Druskininkų kultūrinių renginių.
Visa festivalio programa ČIA.