2024-03-06
Druskininkų krašte įvairus ir dinamiškas kultūrinis gyvenimas vyksta ištisus metus: čia surengiama per 250 įvairaus pobūdžio nemokamų renginių – tiek profesionaliojo meno, tiek populiariosios kultūros, skirtų tiek vietinei bendruomenei, tiek kurorto svečiams. Vien pernai juose apsilankė beveik 44 tūkst. žiūrovų.
Lietuvos kultūros tarybos skiriamas finansavimas kultūros ir meno projektams – reikšminga finansinė paspirtis regionų kultūros įstaigoms organizuoti kokybiškesnius renginius. Šįmet Alytaus apskrityje finansuoti 57 projektai, paskirstyta daugiau kaip 305 tūkst. eurų. Didžiausia dalinio finansavimo dalis atiteko projektams, skirtiems prioritetui “Profesionaliojo meno plėtra”. Druskininkų kultūros centro konkursui pateikti projektai sėkmingai įveikė pirmojo etapo konkursą – aštuoniems programos „Tolygi kultūrinė raida” projektams skirta 53 300 Eur.
Pasak Alytaus apskrities regioninės kultūros tarybos atstovų, dominuoja tęstinės veiklos, tačiau išaugo muzikos, tarpdisciplininio meno, dailės, muziejų ir kultūros paveldo iniciatyvų skaičius. Tikimasi, kad finansuojami projektai spręs socialinės atskirties problemas ir telks skirtingus visuomenės narius.
Profesionalios kūrybos sklaida kelia kultūrinį žiūrovo išprusimą
Tris mėnesius trunkantis tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ šįmet kurorte skambės jau 22-ąjį kartą. Festivalis, garsinantis didžiojo Lietuvos menininko vardą, jau seniai peržengė vietinės reikšmės festivalio rėmus ir tapo gerai žinomas tarptautinėms auditorijoms. Gerokai išsiplėtė ir festivalio veiklos, kurios apima net penkias kryptis: muziką, dailę, literatūrą, kiną ir fotografiją bei švietėjiškąją.
Festivalyje netrūks aukštos prabos klasikinio muzikavimo ir vokalinių šedevrų. Švendubrės miške vyks išskirtinis renginys – vakaro impresija su profesionaliais atlikėjais ir specialia programa. Šviesa, muzika, šokis, muzikos garsų ir miško ošimo kakofonija sukurs užburiantį vaizdą ir neišdildomus potyrius klausytojams.
Festivalio metu pirmą kartą bus pristatyta unikali edukacinė-degustacinė programa „Ką gi valgė Čiurlioniai? Kasdieninė ir šventinė šeimos užstalė“.
Leipalingio dvaro festivalis 2024 metais bus organizuojamas penktą kartą. Šis festivalis yra unikalus, vienintelis Druskininkų savivaldybėje puoselėjantis ir aktualizuojantis kultūros paveldo objektą – vienintelį savivaldybėje esantį dvarą ir dvaro kultūrą.
Festivalio programa išsiplės laike: prasidės balandį, džiugins iki lapkričio mėnesio ir žiūrovams pasiūlys ne tik klasikinės muzikos koncertus, bet ir spektaklius. Šiemet festivalis atkreips dėmesį į vaikus ir jaunimą, kviesdamas juos į įvairiam amžiui skirtus spektaklius.
Finansavimą taip pat gavo ir šilko tapybos pleneras „Šilko fiesta”, kviečiantis kūrybingus menininkus dalyvauti bendroje tapybos ant šilko paveikslų parodoje.
Druskininkai švenčia savo 230-ąjį gimtadienį, o koks gimtadienis be geros muzikos? Tad paskutinį rugpjūčio savaitgalį poezijos ir muzikos mėgėjus kviesime į Dainuojamosios poezijos šventę „Spinduliuojantys poeziją“.
Šventė su gera poezija, autorine muzika, lyrine nuotaika, mylimais aktoriais ir bardais – vienintelis regione šio žanro tęstinis tradicinis renginys, į savo veiklas įtraukiantis didelį būrį bardų muzikos gerbėjų iš Druskininkų ir visos Lietuvos. Šventės dalyviai – profesionalūs dainuojamosios poezijos atlikėjai (aktoriai, poetai, kompozitoriai, muzikantai) bei jaunieji bardai, kurie kuria aukšto meninio lygio koncertines programas.
Šventės metu bus pristatoma naujausia, specialiai šiam festivaliui sukurta atlikėjų programa, dainuojama tik lietuviškai, dalyvaus tik populiariausi, žiūrovų mėgstami Lietuvos atlikėjai, kurie užtikrins kokybišką ir aukštą meninį koncerto lygį ir padovanos daugybę gerų emocijų žiūrovams.
Vakaro metu bus eksponuojama Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, Tarptautinės meninės fotografijos federacijos fotografo menininko, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Garbės nario, fotografo Algimanto Aleksandravičius fotografijų paroda.
Stiprioji krašto pusė – etnokultūros puoselėjimas
Druskininkai garsėja stipriu etnokultūros puoselėjimu ir siekiu išsaugoti etninį paveldą bei gerąsias tradicijas. Pagal prioritetą „Etnokultūros tradicijų tąsa ir kultūros kelių kūrimas“ skirtas finansavimas trims projektams.
Tradicinis Verpstės festivalis Viečiūnuose, rengiamas nuo 2014 metų, jau tapo didžiausiu ir pačiu laukiamiausiu renginiu visame regione.
2024 m. festivalio šūkis „Tradicinė kultūra – žvilgsnis naujas“. Festivaliui prie sukurtų tvarių meno produktų, kurie eksponuojami bendruomenės centre (karpinių juostų, verpstės iš stabilizuotų samanų ir žolynų, medžio drožinių ir darbų iš žolynų, freskos ant išorinės bendruomenės pastato sienos) planuojama sukurti dar vieną šventės prasmę įkūnijantį simbolį – dar vieną freską arba mini skulptūrų parką.
Festivalis vyksta ne vieną dieną, jis tęsiasi visą vasarą iki pat Rudens lygiadienio šventės rugsėjį.
Finalinis Verpstės festivalio renginys – Rudens lygiadienio šventė. Viečiūnų miestelyje veikiančios įmonės, organizacijos, įstaigos, bendrijos kurs ir eksponuos šventės akcentus – šiaudinius baltų ugnies ženklus. Tradiciškai bus surengta šiaudinių ugnies ženklų atidavimo ugniai apeiga.
Vyks kūrėjų darbų mugė-pristatymas, veiklos vaikams, bendruomeninės edukacijos. Bus organizuojamas Smėlio piešinių šou pagal gyvai atliekamus muziko, pučiamųjų instrumentų virtuozo, multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio grupės kūrinius.
31-oji Dainavos krašto folkloro šventė vyks tris dienas. Visas miestas alsuos ypatinga atmosfera, akys raibs nuo spalvingų, rankomis siuvinėtų autentiškų dainininkų bei šokėjų rūbų ir prijuosčių, spindinčių karūnų, liesis dainos, muzikos garsai, armonika privers kilotis kojas. Šventėje dalyvaus vieni geriausių Lietuvoje folkloro ansambliai, amatininkai, tautodailininkai, edukatoriai, paskaitininkai.
Medžio drožėjų pleneras „Lietuviško ąžuolo pasaka” – tradicinis renginys, organizuojamas nuo 2002 m. Pleneras vyks istorinėse jotvingių žemėse įsikūrusiame Leipalingio miestelyje, kuris apipintas įvairiomis legendomis ir padavimais. Čia yra ir vienas iš svarbiausių istorinių Dzūkijos architektūros paveldo klasicizmo kūrinių – Leipalingio dvaras, kuris pilnai renovuotas ir atiduotas kultūros reikmėms.
Kūrybinių iniciatyvų skatinimas
Pagal prioritetą „Kūrybinių iniciatyvų skatinimas“ skirtas finansavimas Jotvingių šventei Leipalingyje.
Šeštosios „Jotvingių šventės Leipalingyje“ tema – atvirumas, kai asmenybė yra pasirengusi atvira širdimi ir protu, suprasti ir priimti tai, kas skirtinga ar nauja.
Šiemet šventė dalyvius kvies į įvairias veiklas, skirtas visoms amžių grupėms. Poezijos popietė, skirta pristatyti Jotvingių premijos laureatų kūrybą, kvies pasiklausyti poezijos visus poezijos mylėtojus.
„Džiaugsmo pievoje“, skirtoje vaikams ir šeimoms bus galima žaisti etno žaidimus, lakstyti tarp muilo burbulų, šokinėti batutuose, išsikepti karštoje krosnyje duonelės ir ją valgant sužinoti senoviškų duonos receptų.
Leipalingio dvaras keletui valandų atvers savo papuoštas erdves ir pakvies į parodas.
Jotvingių šventę kaip visada užbaigs Jotvingių vakaras – muzikos, šviesos ir 3D projekcijų vakaro impresija.