Jubiliejinis festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ jau įveikė pusiaukelę, bet atskleisti dar ne visi siurprizai

Po Joninių prasidėjęs tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ jau peržengė pusiaukelę. Jubiliejinio –  20-ojo festivalio – koncertai kiekvieną savaitgalį į įvairias kurorto erdves sutraukia minias klasikinės muzikos gerbėjų.

Prieš devyniolika metų šį muzikos ir kitų menų festivalį pradėjęs Lietuvos muzikų rėmimo fondas išaugino jį iki aukščiausio prestižo meno šventės, kurios organizavimą pernai perėmęs Druskininkų kultūros centras šiemet pakvietė į jubiliejinę – dvidešimtąją „Druskininkų vasarą su M. K. Čiurlioniu“. 

Festivalio pagrindinė nata – talentingas jaunimas

Kuo ypatingas šių metų festivalis? Kaip teigia jo organizatoriai, šįmet į menų šventę buvo pakviesta daug svečių iš užsienio, taip pat koncertų programoje – būrys talentingo jaunimo, kuriam ir buvo teikiamas prioritetas. Festivalio programa sudaryta bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline filharmonija, Pažaislio muzikos festivaliu. 

Festivalio gerbėjams įsiminė atidarymo koncertas, kurio metu koncertavo kamerinis ansamblis „Musica Humana“ su žinoma solistų pora K. Zmailaite ir E. Seiliumi. Koncertas sulaukė gausybės žiūrovų, kurie netilpo į Druskininkų bažnyčią.

Muzikos gurmanams buvo pasiūlytas aukščiausio profesionalumo koncertas M. K. Čiurlionio meno mokyklos salėje druskininkiečiai ir kurorto svečiai turėjo unikalią galimybę išgirsti ugningojo fortepijono virtuozo Alexanderio Paley, gyvenančio tarp Niujorko, Paryžiaus ir Vilniaus, suburto kolektyvo „Paleasis“ koncertą. Šis koncertas, surengtas bendradarbiaujant su Pažaislio festivaliu, nepaliko abejingų.

Bažnyčioje koncertavo pirmą kartą Lietuvoje viešėjęs jaunų ir labai talentingų muzikantų kolektyvas iš Lenkijos „Baltic Neopolis Orchestra“, pristatęs originalius lenkų klasikinės ir muzikos kūrinius bei muzikinį lenkiškos muzikos popuri. Jaunieji muzikantai užbūrė meistriškumu ir pozityvumu.

Festivalyje buvo ne tik klasikinės muzikos koncertų. Pramogų aikštėje pasirodė garsiausias Lietuvoje perkusijos ansamblis „Giunter Percussion“ – šis koncertas buvo įtrauktas į Pasaulio lietuvių sporto žaidynių kultūrinę programą.

Pirmą kartą festivalyje vienas vakaras buvo skirtas klasikinės gitaros muzikai – bažnyčioje pasirodė „Baltijos gitarų kvartetas“, sutraukęs gausybę žiūrovų ir sužavėjęs neįprastai – gitaromis puikiai atliekama M. K. Čiurlionio muzika. Pasak gitaristo S. Krinicino, publika buvo nepaprasta, rodės, stengėsi išgirsti kiekvieną natą.

Miesto muziejuje jaunatvišku muzikavimu žiūrovus pradžiugino fortepijonis trio „META“ – trys talentingi muzikantai atliko įvairių stilių muziką ir žavėjo kūrybine bei žmogiškąja charizma. Muziejaus salė negalėjo sutalpinti visų norinčiųjų pasiklausyti šio kolektyvo muzikavimo.

Praėjusį savaitgalį tradiciškai sulaukėme legendinio Čiurlionio kvarteto pasirodymo, kuris parengė ypač sudėtingą ir įvairią programą. Kartu su kvartetu dainavo jauna ir talentinga solistė A. Pilibavičiūtė, kurios jautriai atliekama B. Dvariono „Žvaigždutė“ daugeliui klausytojų išspaudė  ašarą.  Pasak smuikininko D.Dikšaičio, kaskart koncertuodami Druskininkuose, atlikėjai jaučia jaudulį ir atsakomybę, nes Čiurlionio kvartetas yra lyg šio festivalio talismanas.

Originalios programos, vakaro impresija, gurmaniškas kinas

Nors festivalis jau persirito į antrąją pusę, tačiau muzikos gurmanų dar laukia penki puikūs penki koncertai. Ateinantį Žolinių ilgąją savaitgalį festivalio programoje – net du koncertai.

Penktadienį nustebinti ketina druskininkietė pianistė G. Gedvilaitė-Göhle. Reto grožio K. Dineikos sveikatingumo parke įsikurs Claros Shumann salonas, kur spalvingai ir paslaptingai atgis garsūs praeities meno veikėjai – juos įkūnys pianistė Guoda  su savo muzikiniais kolegomis E. Dvarionaite, R. Zubovu ir P. Anderssonu. Profesionalūs muzikai ir jaunieji talentai bendraus su publika, skaitys poeziją, aptarinės muziką, meną ir kurs teatralizuotus muzikinius stebuklus. Per Žolines Druskininkų bažnyčioje klausytojams bus pasiūlyta originali smuikininkės I. Klusaitės, garsaus saksofonininko P. Vyšniausko ir sutartinių giedotojų grupės „Sasutalas“ programa – S. Bacho solinių kūrinių smuikui, džiazinių saksofono improvizacijų ir lietuvių liaudies sutartinių derinys.

Rugpjūčio 19 dieną Švendubrėje, kur dažnai lankydavosi pats Čiurlionis, rymodavo prie ąžuolo ir tapė savo garsųjį triptiką ,,Raigardas“, po žvaigždėtu dangumi vyks vakaro impresija „… esame AMŽINYBĖ ir BEGALYBĖ“. Čiurlionio ir Sofijos laiškus skaitys du talentingi menininkai – J. Tertelis ir V. Šumilovaitė-Tertelienė. Druskininkietė pianistė R. Žilienė skambins Čiurlionio kūrinius, liaudies dainas atliks M. E. Bieliukaitė, judesio miniatiūras – šiuolaikinio šokio studija OPUS.

Rugpjūtį sulauksime tarptautinio kolektyvo – jaunų talentingų muzikančių ansamblio „OrgaVoce“ pasirodymo. Šis kolektyvas Druskininkuose viešės pirmą kartą – tai tarptautinė jaunų merginų komanda: lietuvė vargonininkė ir dvi solistės – italė ir armėnė. Jos pristatys programą „Keičiant stereotipus“, skirtą kompozitorių moterų kūrybai.

Paskutinį rugpjūčio šeštadienį Druskininkų bažnyčioje koncertą surengs profesionalų trijulė – vargonininkė D. Encienė ir jos kolegos – solistė A. Krikščiūnaitė ir voltornos virtuozas E. Stanelis.

Rugsėjį M. K Čiurlionio namuose-muziejuje duris atvers improvizuotas kino teatras. Pernai startavusi kino filmų platforma pritraukė nemažai žiūrovų, tad formuojama nauja tradicija – kino gurmanams bus pristatyti ir parodyti trys lietuvių kūrėjų filmai, vienaip ar kitaip sietini su menininkais ir kūryba: „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“, „Iš kur tas švytėjimas“ ir „Dangaus šešėlis“. Kiekvieną filmą pristatys režisieriai. 

Festivalį vainikuos finalo koncertas Čiurlionio gimtadienį – choro “Polifonija” pasirodymas.

Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė pripažino, jog organizuoti tokias garbingas tradicijas turintį renginį buvo didelė atsakomybė ir neeilinis iššūkis. Po pernai sėkmingai surengto festivalio šiemet organizatoriai sau kėlė dar aukštesnius reikalavimus, į programą įtraukdami labai įvairius kolektyvus ir atlikėjus. Direktorė džiaugėsi, jog viskas vyksta pagal planą, o festivalio koncertai sutraukia tiek klausytojų, kad sunkiai betelpa į koncertų erdves.

„Malonu, kad festivalio koncertų paklausyti į Druskininkų bažnyčią susirenka minios žmonių. Norintieji sunkiai sutelpa bažnyčios erdvėje, tai rodo, kad festivalis kelia didelį druskininkiečių ir kurorto svečių susidomėjimą. Šiemet koncertus perkėlėme net į penkias kurorto erdves, tai suteikė galimybę kurti vis kitokią koncertų atmosferą. Jau pradedame galvoti apie ateinančių metų festivalio programą, atsižvelgdami į tai, kokie kolektyvai ir atlikėjai sutraukia didžiausias klausytojų auditorijas, ieškosime naujų vardų ir kolektyvų, kviesime publikos pamėgtus atlikėjus,“ –sakė R. Viniarskaitė.

________________________________________________________

Organizatoriai Druskininkų savivaldybė ir Druskininkų kultūros centras
Festivalio sumanytojas Lietuvos muzikų rėmimo fondas
Partneris Lietuvos nacionalinė filharmonija
Globėjas klebonas Vaidas Vaišvilas
Finansuoja Lietuvos kultūros taryba