Druskininkuose – išskirtinis kryžius, pagerbiantis už laisvę žuvusių lietuvių ir ukrainiečių atminimą

Į Druskininkus atvežamas išskirtinis paminklas, skirtas atminti agresoriaus Ukrainoje aukas, prisiminti didvyrius, kovojusius ir už Lietuvos laisvę. Tai – unikalus kryžius iš Ukrainos fronte surinktų minų skeveldrų, tūtų ir kito karo metalo, kuris sėjo mirtį.

Idėja sukurti tokį kryžių dar 2017 metais kilo LŠS Karininko A. Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės Druskininkų Giedriaus Matulionio 103-osios kuopos vadui Ramūnui Šerpatauskui.

Kartu su ukrainiečiu, savanoriu, bataliono „Donbas Ukraina“ kariu Oleksa Sokil jis važinėjo po Ukrainą, susitikimuose su savanorių organizacijomis, bendraudamas su kariais, pasakojo apie Kryžių kalną, jame pastatytą pirmąjį Ukrainos karių kryžių ir naują projektą bei idėją pastatyti jame kryžių, kuris būtų skirtas visų Rusijos sukeltų karinių konfliktų aukoms atminti.

Idėja sulaukė didelio palaikymo, prie akcijos prisijungė kariniai vienetai, dalyvaujantys karo veiksmuose, buvo surinkta 10 maišų „mirties“ metalo. Visa tai pervežta į Poltavą, kur karo veteranai, pagal specialybę – kalviai, ėmėsi įgyvendinti projektą, t. y. kryžiaus pagal Ukrainos kazokų stilistiką gamybos. Kryžiaus centre – skydas, padalintas į dvi dalis – Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvas, ant kurių pavaizduoti šių dviejų valstybių simboliai – Gediminaičių stulpai ir Tridantis. Kryžių juosia asmens indentifikavimo žetonai (ID) su žuvusių Ukrainos karių vardais, data ir vieta. Kryžius – su užrašu „Už jūsų ir mūsų laisvę“, beje, yra įdomus dar ir dėl to, kad tarp žetonų galima rasti ir 1991 m. sausio 13-osios aukos Gintaro Žagunio, Medininkų tragedijos ir paskutinės sovietų agresijos aukos – savanorio Artūro Sakalausko vardinius žetonus.

„Šį kryžių juosia ne tik už laisvę žuvusių ukrainiečių, bet ir 1991 metų sovietų agresijos aukų žetonai. Tai bendras laisvės kryžius, – sako R. Šerpatauskas. – Ant kryžiaus rasite ir garbingiausią Ukrainos apdovanojimą, kuris skiriamas kariams už narsą mūšiuose. Kijeve, kai kryžius buvo bažnyčioje, jį pakabino vienas karių.“

Paminklas bus eksponuojamas Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje. Paminklo pristatymas vyks balandžio 27 d. 19 val.

Projekto autorius Ukrainoje – OLEKSA SOKIL; projekto vadovas Lietuvoje – RAMŪNAS ŠERPATAUSKAS; kalvis – ANATOLIJUS LAVRIČENKO.

Kryžių apžiūrėti bus galima visą mėnesį, iki gegužės 26 d.

Apvažiavęs Lietuvą, galiausiai kryžius keliaus į Šiaulių r. Meškuičių seniūnijoje esantį Kryžių kalną, kuriame bus pastatytas ir iškilmingai atidengtas. „Tikiu, kad tada Ukraina jau švęs pergalę prieš agresorių ir laimėtą kovą už laisvę ir gyvenimą,“ – viltingai sakė R. Šerpatauskas.

Lietuviško ir ukrainietiško folkloro derinys

Po pristatymo koncertuos ansamblis „LAV Trio“. Kartu su Loreta Sungailiene (vokalas, tradicinės kanklės), Aiste Bružaite (koncertinės kanklės), Vytautu Pilibavičiumi (trombonas, aranžuočių autorius) koncertuos ukrainiečių etnomuzikologė, folkloro atlikėja Halyna Pšeničkina.

Ansamblio „LAV Trio“ modernų, įdomų ir patrauklų kuriamos ir atliekamos muzikos skambesį lemia neįprastas, iš pirmo žvilgsnio, rodos, nesuderinamų instrumentų – koncertinių kanklių ir trombono – muzikavimas kartu.

Dainų kompozicijas apjungia autentišką ir modernesnį folklorinį dainavimą atspindintis balsas, kuris dera prie bendro aksominio sąskambio. Išradingos, charakteringos kūrinių aranžuotės, atskirų atlikėjų improvizacijos bei darnus į vientisą muzikinį audinį susiliejantis jų skambėjimas įkūnija dainą, kuri pasiekia kiekvieno klausytojo širdį – tiek jauno, žingeidaus ieškotojo, tiek subrendusio, išrankaus skonio melomano.

Ansamblio programa – išskirtinai lietuviška ir autentiška, todėl siekiama ją pristatyti profesionaliai ir originaliai, pateikiant ir informacijos apie liaudies dainų įvairovę.

Visi ansamblio nariai – savo srities profesionalai: etnomuzikologė, televizijos laidų vedėja Loreta Sungailienė žinoma ne tik kaip liaudies dainų tyrinėtoja (yra humanit. mokslų daktarė), atlikėja (folkloro ansamblio vadovė bei solo dainininkė), bet ir kaip įvairių šiuolaikinio folkloro projektų dalyvė. Aistė Bružaitė yra meno daktarė, docentė ir kaip koncertuojanti kanklininkė jau antrą dešimtį aktyviai dalyvauja Lietuvos ir užsienio muzikiniame gyvenime. Plėsdama kanklių muzikos galimybes, dalyvauja bendruose projektuose su klasikinių muzikos instrumentų atlikėjais ir orkestrais, groja įvairiuose ansambliuose, nevengia iššūkių ir naujovių. „LAV Trio“ iniciatorius ir daugelio kompozicijų autorius bei aranžuotojas yra trombono ir tradicinio lietuviško rago virtuozas Vytautas Pilibavičius.

27 квітня 2022 року в м.Друскінінкай в костелі Діви Марії відбудеться презентація монумента «За вашу і нашу свободу». Унікальний хрест, виготовлений в Україні з зібраних на фронті осколків від мін та снарядів. Хрест присвячений пам’яті всіх жертв військових конфліктів, спричинених Росією.

На заході виступатимуть Ансамбль «LAV Trio»:
Лорета Сунгайліне (вокал, традиційний канклес)
Айсте Бружайте (концертний канклес)
Вітовтас Пілібавічюс (тромбон, автор аранжувань)
Halyna Pshenichkina (представниця української народної музики)
Виставка триватиме до 26 травня.

Подія буде знята, сфотографована та оприлюднена

Організатори: 103 стрілецька рота ЛСУ Г.Матуліоніса (м. Друскінінкай)
Партнери: Костел Діви Марії (м. Друскінінкай), Друскінінкайський культурний центр, Військовий реабілітаційний центр Збройних сил Литви (Друскінінкай)