Pašnekesiai Čiurlionių sodelyje sekant Sofijos tradicija – apie kiną ir menininkus

XX tarptautinis menų festivalis “Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu”, kiekvieną vasaros savaitgalį muzikos mylėtojus kvietęs į aukščiausio profesionalumo koncertus sakralinėje Druskininkų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios ir kitose erdvėse, artėja į pabaigą. Rugsėjo 22-ąją laukia festivalio uždarymo koncertas – Šiaulių kamerinis choras „Polifonija“, savo profesionalumu ir programos įvairove garsėjantis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, koncertinėje programoje Druskininkuose atliks net keturis M. K. Čiurlionio kūrinius: „Kyrie“, „Anoj pusėj Nemuno, “ Beauštanti aušrelė“ ir „Oi, giria, giria“.

“Kažkaip savaime susidėliojo, kad festivalį užbaigiame rugsėjo 22-ąją – dieną, kai minime genialaus kūrėjo M. K. Čiurlionio gimimo datą, – pastebi Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė. – Formuojasi nauja tradicija ir tai tikrai yra labai simboliška ir prasminga, kad tą dieną skamba monumentali choro muzika, kuriai Čiurlionis skyrė ypatingą dėmesį, pamatęs, kad lietuviškiems chorams trūksta gero tautiško repertuaro. Gal ne visi ir žino, kad įvairiapusiais talentais žibėjęs kūrėjas kiekvienai savo sukurtai chorinei dainai netgi piešė vinjetę.“

Rimutė Viniarskaitė (kairėje)

Iki festivalio uždarymo dar laukia keletas kito formato renginių: rugsėjį M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje (M. K. Čiurlionio g. 35) duris atvers improvizuotas kino teatras. Tai dar viena naujai besiformuojanti festivalio tradicija – praėjusiais metais pirmąkart startavusi festivalio kino filmų, vienaip ar kitaip sietinų su menininkais ir kūryba, platforma pritraukė nemažai žiūrovų, tad bus plečiama ir šįmet. Kino gurmanams bus pristatyti ir parodyti trys lietuvių kūrėjų filmai apie iškilius lietuvių kūrėjus: „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“, „Iš kur tas švytėjimas“ ir „Dangaus šešėlis“.

Prieš filmų peržiūras Čiurlionių namų sodelyje atgims kompozitoriaus sutuoktinės Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės kurta tradicija – į pašnekesių vakarus žiūrovus kvies filmų režisieriai Linas Mikuta, Agnė Marcinkevičiūtė ir Romas Lileikis.

___________________________________________________________________________

Rugsėjo 8 d. 17.30 val.

Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus
Dokumentinis filmas

Kas buvo jis – Antanas Mončys? Lietuvis. Žemaitis. Emigrantas. Paryžietis. Sūnus. Tėvas. Vyras. Brolis. Skulptorius. Vaikas, kurio pamatyta mažytė verpimo ratelio grandinėlė tapo tuo simboliu, kuris apibrėžė nelengvą gyvenimo kelią nuo mažo Lietuvos kaimelio iki Paryžiaus meno salonų, nuo balto Baltijos jūros smėlio  iki Atlanto vandenyno pakrantės uolų. Menininkas, kuris sugebėjo apjungti archajišką lietuvišką pasaulėjautą su pačiu moderniausiu Vakarų Europos menu. Reiškinys, kuriame galime rasti atsakymą, kaip iš naujo suvokti save, kaip unikalią kultūrą, globaliuose pasaulio kontekstuose.

Scenarijaus autorius ir režisierius Linas Mikuta

Operatoriai K. Sereikaitė, A. Jablonskis, I. K. Skirmantaitė | Kompozitorius D. Bielkauskas | Garso režisierius J. Maksvytis | Spalvų korekcija J. Zagorskas | Prodiuseriai J. Gluskinienė, L. Mikuta

Lietuva | 2021 | 79 min. | N-13 | Kalbos: lietuvių, prancūzų, anglų; subtitrai: lietuvių, prancūzų, anglų

___________________________________________________________________________

Rugsėjo 14 d. 17.30 val.

IŠ KUR TAS ŠVYTĖJIMAS
Dokumentinis filmas

Tapytojos Nomedos Saukienės kino portretas – tai ir filmas žmogaus pašaukimo tema. Nomeda yra toli nuo menininkų sambūrių ir manifestų. Jos kelias ramus, kantrus: moterystė, motinystė, pirmųjų anūkės žingsnių stebėjimas. O kūryba Dusetų miestelyje, garsaus menininko Šarūno Saukos pavėsyje, skleidžiasi tik tada, kai lieka laiko… „Nė vienas paveikslas nevertas vaiko ašaros“, – taip kalba Nomeda, dailininkė, natiurmortų, nutviekstų metafizine šviesa, autorė.

Režisierė ir scenarijaus autorė Agnė Marcinkevičiūtė
Aktorė Nomeda Saukienė | Prodiuseriai  A. Stoškus, K. Petrulis
Lietuva | 2018 |52 min

___________________________________________________________________________

Rugsėjo 21 d. 17.30 val.

DANGAUS ŠEŠĖLIS
Dokumentinis filmas

Jei 1908 metais fotografas S. F. Fleury savo ateljė nebūtų nupaveikslavęs M. K. Čiurlionio, šiuo metu neturėtume kanonizuoto šio menininko atvaizdo. Vadinasi, mūsų nelydėtų tai, kas dabar atpažįstama – M. K. Čiurlionio žvilgsnis, profilis. Jei nebūtų jo rašytų laiškų, jo kūrybinio palikimo kritikų recenzijų – neturėtume to, kas pripažinta. Kultūros herojaus. Filmo „Dangaus šešėlis“ centre – Čiurlionių laukas, dirva, šeimos narių erdvė: jų charakteriai ir likimai.

Tai juodai baltas filmas su spalvotais dailininko paveikslų intarpais, M. K. Čiurlionio fotografuotos nuotraukos, juostoje užfiksuotos vaikystės vietos, filmuoti fragmentai iš lėktuvo. Filme gausu kompozitoriaus laiškų bei muzikos.

Lietuvos kino ir televizijos kino apdovanojimuose 2009 m. filmas pelnė „Sidabrinę gervę“ kaip geriausias metų dokumentinis filmas. 
Filmas apdovanotas Lietuvos kinematografininkų sąjungos premija už geriausią metų kūrinį 2008 m. 

Režisierius Romas Lileikis

Operatorius V. Radzevičius | Kompozitorius  K. Mašanauskas |  Dailininkas  V. Lingys | Prodiuseriai K. Petrulis, A. Stoškus
Lietuva | 2008 |79 min

__________________________________________________________________

Organizatoriai Druskininkų savivaldybė ir Druskininkų kultūros centras
Festivalio sumanytojas Lietuvos muzikų rėmimo fondas
Partneris Lietuvos nacionalinė filharmonija
Globėjas klebonas Vaidas Vaišvilas
Finansuoja Lietuvos kultūros taryba