Nauja iniciatyva Druskininkuose – pasaulinės istorijų pasakojimo dienos paminėjimas

2024-03-20

Ar žinote, kuo ypatinga ši diena? Kovo 20-oji – ne tik pavasario lygiadienis, kai diena susilygina su naktimi, bet ir visame pasaulyje minima istorijų pasakojimo meno šventė (angl. World Storytelling Day). Tiesa, Lietuvoje šios dienos minėjimas dar neturi senos tradicijos, bet įvairios inciatyvos jau vyksta, nes tai puikus būdas dalintis patirtimi, supažindinti ir išsaugoti savo istoriją ir etninę savastį. Įgyvendinti tokią naują iniciatyvą Druskininkų krašte šiandien ėmėsi Druskininkų kultūros centro etnografė Lina Balčiūnienė.

Druskininkų kultūros centro etnografė Lina Balčiūnienė

„Įvairių istorijų pasakojimas yra būdas išsaugoti pasakojamąją tautosaką, jos žanrų įvairovę, tarmes, krašto istoriją, – sako L. Balčiūnienė. – Mintis atkreipti jaunimo dėmesį į šią dieną kilo iš noro įtraukti moksleivius į žodinės kūrybos procesą, todėl sėdome į juos po pamokų namo vežantį mokyklinį autobusiuką ir ne tik jiems dzūkiškai pasakojome šmaikščias istorijas , bet ir kvietėme papasakoti savo, mokėme, kaip paprastą pasakojimą galima padaryti įdomesniu, patrauklesniu.“

Druskininkų kultūros centro folkloro ansamblio „Stadalėlė“ narė Marija Liaukevičienė, pasakojimo tradiciją perėmusi iš savo šeimos, natūralia ir gražia dzūkiškai tarme vaikams papasakojo asmeniniais išgyvenimais praturtintą istoriją „Kap tėvai suciko pirmagimę“, sudainuodama netgi pirmąją mamos jai dainuotą lopšinę. Vaikus prajuokino turtinga dzūkiškais tarminiais žodžiais papasakota linksma istorija „Kaip biednas žmogus apgavo šlėktą“, o padavimas „Iš kur atsirado Švendubrės akmuo“ turėjo ir pažintinę prasmę, nes ne visi jį žinojo.

Pasak etnografės, pasakojimas žodžiu lavina kalbinius įgūdžius, žadina vaizduotę ir stiprina pasitikėjimą savimi. „Juk pasakojimo esmė nėra tiesiog perduoti siužetą ar faktus:, pasakotojas tiesiogiai kalbina klausytoją, įtraukia jį, skatina aktyviai dalyvauti ir kurti savo istoriją, – šypsosi iniciatorė, pateikusi moksleiviams ne vieną vertingą patarimą, kaip iš paprastų faktų sukurti nebūtinai atitinkantį tikrovę, bet įtraukų ir įdomų pasakojimą.

Už iniciatyvos palaikymą dėkojame Druskininkų švietimo centrui.