Druskininkų krašte įvairus ir dinamiškas kultūrinis gyvenimas vyksta ištisus metus: čia surengiama per 250 įvairaus pobūdžio nemokamų renginių – tiek profesionaliojo meno, tiek populiariosios kultūros, skirtų vietinei bendruomenei ir patrauklių atvykstantiems svečiams. Vien pernai juose apsilankė beveik 44 tūkst. žiūrovų.
Lietuvos kultūros tarybos skiriamas finansavimas kultūros ir meno projektams – reikšminga finansinė paspirtis regionų kultūros įstaigoms organizuoti kuo aukštesnės kokybės renginius. Šįmet Alytaus apskrities kultūros ir meno projektams paskirstyta daugiau kaip 264 tūkst. eurų, finansuotas 61 projektas. Didžiausia dalinio finansavimo dalis atiteko projektams, skirtiems prioritetui „Profesionalios kūrybos skatinimas ir sklaida“. Druskininkų kultūros centro konkursui pateikti projektai sėkmingai įveikė pirmojo etapo konkursą – aštuoniems programos „Tolygi kultūrinė raida“ projektams skirta 42 500 Eur.
Pasak Alytaus apskrities regioninės kultūros tarybos atstovų, projektais bus siekiama įtvirtinti istorinę atmintį naudojant šiuolaikines technologijas ir sustiprinti jos sklaidą, tautinio paveldo savastį ir pasakojimą, o žiūrovai galės susipažinti su moderniu menu, renginiuose išgirsti tradicinės, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos.
Profesionalios kūrybos sklaida kelia kultūrinį žiūrovo išprusimą
21-ąjį kartą kurorte skambėsiantis tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ trunka tris mėnesius, išsiskiria savo kokybe bei muzikine erudicija, puikiai papildo ir praturtina bendrą Druskininkų kultūrinį gyvenimą. Festivalio veiklos pristato didžiojo menininko ir jo amžininkų kūrybą, leidžia naujai pajusti čiurlioniškąją dvasią ir drąsina kurti patiems.
Festivalio metu netrūks aukštos prabos klasikinio muzikavimo ir vokalinių šedevrų, vyks sakralinės muzikos valandos, kino filmai, tapybos ir fotografijų konkursai, stovyklos ir edukacijos, nepamirštamo žavesio festivaliui suteiks jaunieji talentai. Koncertai vyks skirtingose kurorto erdvėse, Švendubrės miške kerės „Vakaro impresija“, minoriškai nuteiks muzikiniai pokalbių vakarai Čiurlionių namų sodelyje.
„Spinduliuojantys poeziją“ – vienintelis regione dainuojamosios poezijos žanro tęstinis tradicinis renginys šiame regione, į savo veiklas įtraukiantis didelį būrį bardų muzikos gerbėjų iš Druskininkų ir visos Lietuvos. Šventė rengiama vasaros pabaigoje pačiose gražiausiose Druskininkų viešose erdvėse, jos dalyviai –profesionalūs dainuojamosios poezijos atlikėjai (aktoriai, poetai, kompozitoriai, muzikantai) bei jaunieji bardai, kurie kuria ir pristato aukšto meninio lygio koncertines programas. Renginio naujiena – specialia vaikams sukurtos ir pristatytos programos. Tad šįmet tai bus renginys visai šeimai.
Ketvirtą kartą vyksiantis Leipalingio dvaro festivalis, kuris per profesionalųjį meną supažindina su baroko ir renesanso muzika, jau tapo savotišku Leipalingio prekės ženklu, kasmet sutraukiančiu vis daugiau žiūrovų ir iš tolimesnių miestų. Šiam projektui skirtas finansavimas leis pasikviesti menininkus, koncertuojančius Europos šalių scenose, praplėsti festivalį naujomis veiklomis ir bendruomenei patraukliomis kultūrinėmis formomis, įtraukti visų amžiaus grupių žiūrovus. Festivalį atidarys trio „Nantes“, atliksiantys XVIII a. sakralinės muzikos kūrinius, garsusis Šeiko šokio teatras kartus su Klaipėdos violončelių kvartetu parodys šokio ir gyvos muzikos spektaklį „Metų laikai“, muzikinis pastišas „Reveransas Lietuvos renesansui“ pristatys to laikotarpio iškilius įvykius. Bus tęsiama tradicija pristatyti siuvinėjimo dirbtuves ir apžiūrėti parodą „Gijos 2023″.
Stiprioji krašto pusė – tautinio paveldo pristatymas naujomis formomis
Druskininkai garsėja stipriu etnokultūros puoselėjimu ir siekiu išsaugoti etninį paveldą bei gerąsias tradicijas. Pagal prioritetą „Etnokultūros tradicijų tąsa ir kultūros kelių kūrimas“ skirtas finansavimas keturiems projektams.
30-oji Dainavos krašto folkloro šventė skirta Dzūkijos (Dainavos) metams paminėti. Prasidėsianti balandžio mėnesį įvairiomis šviečiamosiomis-edukacinėmis veiklomis šventė finišuos rugpjūčio pradžioje tris dienas trunkančia švente Druskininkuose. Šventės veiklos aktualizuos vakaronių folklorą, apeigas, ir papročius. Vyks kadrilio pamokos, naktišokiai Leipalingio dvare, meninis folkperformansas sujungs tradicines ir naujas formas, lauks netikėti muzikiniai pasikalbėjimai, tradiciniai „Susiedų pasdainavimai, patancavojimai“, koncertas „Graisma ir šoksma smagiai“, amatų edukaciniai renginiai „Procavokit sanobiškai“ ir kt. Šventėje dalyvaus vieni geriausių Lietuvoje folkloro ansambliai, amatininkai, tautodailininkai, edukatoriai, paskaitininkai.
Kas antrus metus vykstantis Lietuvos pasakotojų konkursas šįmet vyks jau 10-ąjį kartą. Vienintelis tokio pobūdžio Lietuvoje respublikinis suaugusiųjų konkursas yra skirtas išsaugoti turtingas lietuvių žodinio paveldo tradicijas, jų žanrų, stilių, regioninių ypatybių įvairovę. Konkursantai prisistatys ir tarmiškai papasakos pasirinktą pasakojamosios tautosakos tekstą – pasakojimą ar pasaką. Sakmių ir padavimų vakaras vyks Leipalingio dvare. Papasakotos sakmės, padavimai, pasakos, humoristiniai pasakojimai – ne tik mūsų tautos identiteto išsaugojimas, bet ir įdomi bei smagi pramoga. Komisija išrinks konkurso laureatą – Glauniausią pasakorių – ir po vieną nugalėtoją sakmės / padavimo, pasakos, pasakojimo kategorijose.
Verpstės festivalis Viečiūnuose – unikalus projektas, jau tapęs gražia tradicija, vykstantis visą vasarą iki pat finalinio renginio rugsėjo pabaigoje – Rudens lygiadienio šventės. Tai kokybiškiausias ir profesionaliausias renginys Viečiūnuose, garsinantis kraštą ir atspindintis jo tradicijas, jo metu menininkai ir tautodailininkai kuria ypatingą šventės simbolį – verpstę.
Kalvystės pleneras „Plieninė plaštakė“ tikriausiai trankiausia ir karščiausia šventė Druskininkuose: dvi dienas čia garsiai poška kalvių plaktukai ir dega kalviški žaizdrai. Plenero veikloje dalyvaujantys tikri kalvystės asai – sertifikuoti kalvystės meistrai, meno kūrėjai – demonstruoja amato subtilybes, rengia edukacijas, kuria ir rengia darbų parodą.
Senųjų vertybių aktualizavimas – priemonė identitetui išsaugoti
„Jotvingių šventė Leipalingyje“ jau kelintus metus yra pagrindinis metų renginys, sutraukiantis pulkus žiūrovų iš visų Lietuvos kampelių. Šventėje bus išlaikyta poetinio vakaro tradicija: Jotvingių premijos laureatui Marcelijui Martinaičiui atminti poezijos vakaro metu bus rodomas performansas pagal eilėraščių rinktinę „Kukučio baladės. „Džiaugsmo pievoje“ vaikai ir šeimos galės žaisti etno žaidimus, maudytis putose, šokinėti batutuose, vyresnieji bus pakviesti į teatralizuotos programos užsiėmimus Leipalingio dvare, apžiūrėti tautodailininko K. Benediko medžio skulptūrų parodą „Gyvenimo šokis“. Festivalį vainikuos vakaro impresija su muzika, šviesomis ir pirotechnika, atlikėja Ieva Norkutė su grupe klausytojus kvies nusimesti kaukes ir į bendražmogiškas vertybes pažvelgti giliau. Šiam projektui finansavimas skirtas pagal prioritetą „Tarpsritinis bendradarbiavimas“.