Visą vasarą vykęs XIX tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ artėja į pabaigą.
Rugsėjo 16 d. (ketvirtadienį) 17.30 val. Druskininkų savivaldybės viešoji bibliotekoje Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyr. mokslo darbuotojas, archeologas dr. Vykintas Vaitkevičius skaitys paskaitą „Buva miestas Raigrodas tynais…“
Praėjo šimtas metų, kaip Mikalojus Konstantinas Čiurlionis nutapė žymųjį Raigardo triptiką, o slėnis tebetraukia kūrėjus, mokslininkus, keliautojus: reginiai gaivina sielą, padavimai ir sakmės žadina vaizduotę, o archeologiniai radiniai ir istoriniai faktai plečia mūsų žinių lauką.
Paskaita skirta konkrečioms Raigardo vietoms: Pašlaiciui, Kleboniškėms, Kapinynui, Ažubalio kalnui, Nemunykščiui, Kubilnyčios upeliui, Baltajam kalnui, Švendubrės akmeniui su duobutėmis – lyg mintimis visas jas lankytume. Įdomu, jog tarpusavyje susieti šie mažieji pasakojimai atveria netikėtus, labai mažai pažintus šiuolaikinės visuomenės ir Lietuvos istorijos akiračius.
Įėjimas į paskaitą tik su galimybių pasu!
Festivalį vainikuos finalo koncertas per M. K. Čiurlionio gimtadienį – Kauno valstybinio choro pasirodymas rugsėjo 22 d. 19. 30 val. Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje.
Renginio metu būtina dėvėti kaukę!
Kauno valstybinis choras profesionalią meninę veiklą pradėjo 1969 m. spalio 23-iąją. Nuo pirmųjų dienų jam vadovavo Lietuvos nacionalinės premijos laureatas prof. Petras Bingelis. 2020 m. gruodžio mėnesį choras neteko ilgamečio kolektyvo vadovo. 2021 kovo pabaigoje Kauno valstybinio choro meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu tapo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas profesorius Robertas Šervenikas.
Choras yra parengęs daugiau nei 250 pasaulinės klasikos lobynui priklausančių didelės apimties vokalinių instrumentinių kūrinių nuo viduramžių iki moderniosios muzikos: oratorijų, kantatų, mišių, pasijų, koncertinių ir sceninių operų versijų.
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę ir atsivėrus keliams į Vakarus, o ypač Kauno chorui pradėjus bendradarbiauti su XX a. muzikos legenda – smuikininku ir dirigentu lordu Yehudi Menuhinu (1916–1999), koncertinė veikla tapo itin aktyvi, turininga. 1992 m. choras dalyvavo Amerikos atradimo 500-osioms metinėms skirtame festivalyje „Senieji ir naujieji keliai į Indiją“ Ispanijoje; koncertiniai ir teatralizuoti G. F. Händelio oratorijos „Mesijas“ pastatymai diriguojant Y. Menuhinui parodyti Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Egipte, Rusijoje, koncertuota Buenos Airėse (Argentina), Santjage (Čilė). Choras tapo visoje Europoje žinomu dainininkų kolektyvu.
Kauniečiai taip pat pradėjo bendradarbiauti su vokiečių pianistu ir dirigentu Justusu Frantzu. Prasminga kūrybinė draugystė siejo Kauno valstybinį chorą ir violončelininką bei dirigentą Mstislavą Rostropovičių (1927–2007). Choro meistriškumą ir profesionalumą maestro vertino labai palankiai, priskyrė jį geriausiems pasaulio kolektyvams, su kuriais jam yra tekę dirbti. Amžių sandūroje užsimezgė Kauno valstybinio choro pažintis su lenkų kompozitoriumi Krzysztofu Pendereckiu.
Kauno valstybinis choras surengė daugiau kaip 3000 pasirodymų Lietuvoje ir svetur. Berlyno stadione jo atliekamos C. Orffo kantatos „Carmina Burana“ klausėsi per 75 tūkstančius žmonių; G. F. Händelio oratoriją „Mesijas“ choras yra atlikęs daugiau nei 80 kartų.
Lietuvos koncertų salėse Kauno valstybinis choras žinomas kaip užsienio ir lietuvių kompozitorių kūrinių premjerų atlikėjas.
#ČiurlionioVasaraDruskininkuose
______________________________________________________________________________
Festivalio organizatorius Druskininkų kultūros centras
Partneris Lietuvos nacionalinė filharmonija
Globėjas klebonas Vaidas Vaišvilas
Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė