Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu: paskutinis festivalio renginys suskambėjo aukščiausia nata

XIX tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“, birželį plačiai atvėręs vartus meno gurmanams, visą vasarą didžiojo kūrėjo ir profesionalios klasikinės muzikos gerbėjus kvietė į įvairaus formato festivalio renginius.

Šiais metais pirmąkart festivalio organizavimo rūpesčiai atiteko Druskininkų kultūros centrui – pavasarį tradicinio tarptautinio menų festivalio sumanytojas ir ilgametis rengėjas „Lietuvos muzikų rėmimo fondas“ festivalio organizavimą perdavė į Druskininkų rankas. Laukė rimti iššūkiai, bet festivaliui pasibaigus, galima reziumuoti, kad festivalio vairą perėmęs Kultūros centras puikiai sugebėjo tęsti prestižinio renginio tradicijas.

Naujieji festivalio organizatoriai siekė išsaugoti per 18 metų susiformavusias gerąsias festivalio tradicijas ir papildė programą ryškiausiais profesionalių kūrėjų darbais įvairiose meno kategorijose. Šiais metais gerokai išsiplėtė festivalio veiklos, kurios apėmė net penkias kryptis: muziką, dailę, literatūrą, kiną ir fotografiją bei švietėjiškąją.

 „Organizuoti tokias garbingas tradicijas turintį renginį buvo didelė atsakomybė ir tikras iššūkis, sako Kultūros centro direktorė R. Viniarskaitė. – Labiausiai džiugino tai, kad festivalio koncertai sutraukė minias klausytojų, kas rodo, kad festivalis kelia didelį druskininkiečių ir kurorto svečių susidomėjimą, tad verta dėl to stengtis.“

Šįmet suorganizuota 11 koncertų, festivalyje dalyvavo 125 profesionalūs atlikėjai iš Lietuvos ir užsienio. Festivalio gerbėjai turėjo galimybę klausyti Čiurlionio kvarteto ir solisto A. Apšegos koncerto, nuotaikingo Kauno fortepijoninio trio ir skaitovo G. Prunskaus pasirodymo. Bažnyčioje koncertavo vargonininkė J. Landsbergytė su sūnumi V. Oškiniu (fleita), Vilniaus kvartetas su kylančia vokalo žvaigžde A. Pilibavičiūte, vargonavo K. Kuzmickaitė iš Vokietijos ir vilnietė D. Encienė, kartu su jomis pasirodė vokalistės D. Tiškovaitė ir R. Šilinskaitė.

Didelio susidomėjimo sulaukė bažnyčioje koncertavęs rankinių varpų ansamblis ARSIS iš Estijos. Estų muzikantai, į pagalbą pasitelkę per pusantro šimto įvairaus dydžio varpelių, sukūrė įspūdingą garsų derinį.

Bažnyčioje surengtas šeštasis festivalio koncertas buvo ypatingas. Žiūrovus į koncertą bažnyčioje pakvietė pirmą kartą čia koncertuojantis pats garsiausias Lietuvos klasikinės muzikos kolektyvas – Lietuvos kamerinis orkestras, kuriam daugelį metų vadovavo vienas iškiliausių Lietuvos dirigentų Saulius Sondeckis. Orkestro solistas, garsus smuikininkas Džeraldas Bidva džiaugėsi gera bažnyčios akustika ir muziką suprantančiais klausytojais, kurių šeštadienį į koncertą susirinko rekordinis skaičius – tiek, kad netilpo bažnyčioje net stovėti.

Druskininkų miesto muziejuje pasirodė klarnetistas E. Kuleševičius, kuriam akomponavo G. Cinauskas, taip pat garsi pianistė, druskininkietė G. Gedvilaitė, koncertuoti atvykusi iš Vokietijos ir pasirodymą skyrusi savo tėvams, žinomiems Druskininkų kultūros veikėjams.

Pramogų aikštėje nuotaikingą koncertą surengė žinomos solistės R. Tallat-Kelpšaitė ir R. Preikšaitė, parengusios programą pagal lietuvių kompozitorių solo dainas ir duetus.

Rugsėjo 22-ąją, iškilaus menininko M. K. Čiurlionio gimimo dieną, festivalį vainikavo įspūdingas festivalio pabaigos renginys – Kauno valstybinis choro koncertas, papildytas aktoriaus D. Svobono Čiurlionio literatūrinio palikimo skaitymais ir vargonininkės D. Jatautaitės muzika.

Pasiteisino ir festivalyje pirmąkart startavusi kino filmų platforma, pritraukusi nemažai gero kino gurmanų: parodyti 4 filmai, vienaip ar kitaip sietini su menininkais ir kūryba. Per pusantro šimto žmonių klausė trijų garsių lektorių – dr. N. Gaidauskienės, R. Jankausko ir dr. V. Vaitkevičiaus paskaitų apie slaptingą Čiurlionio kūrybos pasaulį, jo ištakas ir simbolių prasmes. Didelio susižavėjimo sulaukė ekspedicija ,,Čiurlionio takais į mitų ir gyvų legendų Švendubrę“ su menotyrininke A. Česnulevičiene.

Kadangi Druskininkai suteikė kūrybinius sparnus M. K. Čiurlioniui, tad rengiant festivalio programą, daug dėmesio skirta vaikų ir jaunimo kūrybiškumui skatinti. Vaikų stovykloje, kurią organizavo Druskininkų amatų centras „Menų kalvė“, dalyvavo 12 vaikų. Vaikai dalyvavo edukacijoje „Simbolinis koliažas“, keliavo į Čiurlionio muziejų Kaune, užsiėmė kitomis veiklomis.

Šias metais Druskininkuose vykusio Vaikų ir jaunimo IX tarptautinis dailės konkurso “Čiurlionio krašto spalvos“ tema buvo „Legendinė M. K. Čiurlionio kūryba“. Konkurse dalyvavo 15 vaikų iš Druskininkų, Kalvarijos, Zarasų, Kazlų Rūdos, Šilalės ir Gardino meno mokyklos. Prizams išdalinta per 300 eurų.

„Jau pradedame galvoti apie ateinančių metų festivalio programą, kad klausytojams galėtume pateikti naujų vardų ir netikėtų muzikinių projektų, norime dar aukščiau pakelti festivalio profesionalumo kartelę. Aktyviai bendraujame su Lietuvos nacionalinės filharmonijos vadovais, kurie ketina mums pasiūlyti naujų ir įdomių programų kitų metų festivaliui,“ – sakė R. Viniarskaitė.

Direktorė nuoširdžiai pasidžiaugė geranoriška Druskininkų bažnyčios klebono Vaido Vaišvilo parama ir pagalba rengiant šį išskirtinį renginį, už koncertams suteiktą sakralinę bažnyčios erdvę.

„Juk Čiurlionis sakė, kad muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas, tad muzika bažnyčioje tik papildo visas gerąsias intencijas,“ – atsakydamas į padėką sakė klebonas.

#ČiurlionioVasaraDruskininkuose