Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejus: įamžinta laisvės kovų atmintis

Esate Druskininkų kurorto širdyje – prie Vilniaus alėjos 30-uoju numeriu pažymėto pastato, kur pirmame aukšte įsikūręs Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejus.

Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejus – tai unikali atminties vieta, įamžinanti lietuvių tautos kovą už laisvę, sovietinės ir nacistinės okupacijos aukų likimus bei tremties patirtis. Įkurtas 1996 metais Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Druskininkų skyriaus iniciatyva, šis muziejus tapo ne tik istorinių relikvijų saugotoju, bet ir švietimo bei patriotinio ugdymo centru.

Muziejaus ekspozicijos yra suskirstytos į tris pagrindines temas:

  • Tremties ekspozicija atskleidžia skaudžią lietuvių tautos istoriją – masines sovietines represijas ir trėmimus į Sibirą. Čia eksponuojami tremtinių asmeniniai daiktai, dokumentai, nuotraukos, tremties vietų schemos bei liudijimai apie nepakeliamas gyvenimo sąlygas, priverstinį darbą ir nepalaužtą tremtinių dvasią.
  • Ginkluotos rezistencijos ekspozicija pasakoja apie partizaninį karą, kuris vyko po Antrojo pasaulinio karo, kai tūkstančiai jaunų vyrų ir moterų pasirinko ginkluotą kovą prieš sovietinę okupaciją. Čia galima išvysti partizanų naudotus dokumentus, asmeninius daiktus bei partizanų vadų biografijas. Ypatingas dėmesys skiriamas Dainavos partizanų apygardai, kurios kovotojai veikė Dzūkijos krašte.
  • Neginkluoto pasipriešinimo ekspozicija skirta tiems, kurie kovėsi kitais būdais – per spaudą, tikėjimą, kultūrą, slaptą veiklą bei disidentinį judėjimą. Čia pristatomi Katalikų bažnyčios atstovų, antisovietinės pogrindinės spaudos leidėjų, disidentų bei Helsinkio grupės veikėjų darbai, padėję išsaugoti tautinį identitetą ir laisvės troškimą sovietinės okupacijos metais.

Svarbi muziejaus dalis – Antano Dambrausko memorialinis kambarėlis, skirtas šiam iškiliam politiniam kaliniui, tremtiniui, antikinės literatūros vertėjui ir Druskininkų miesto garbės piliečiui. Čia lankytojai gali susipažinti su jo asmeniniais daiktais, knygomis ir gyvenimo istorija.

Be ekspozicijų, muziejus aktyviai vykdo edukacines programas, organizuoja renginius, susitikimus su istorijos liudininkais, rodo dokumentinius filmus ir skatina jaunąją kartą domėtis Lietuvos istorija. Taip pat įgyvendintas unikalus projektas – turistinis maršrutas „Partizanų takais“, kurio metu lankytojai gali aplankyti atstatytus partizanų bunkerius bei įamžintas jų kovų vietas.

Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejus yra ne tik istorinė atminties vieta, bet ir gyva edukacinė erdvė, kviečianti suprasti, prisiminti ir gerbti tuos, kurie kovojo už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Įėjimas nemokamas, muziejus lankomas pirmadieniais–ketvirtadieniais  nuo 9.00 iki 17.00 val., penktadieniais nuo 9.00 iki 15.45 val. Pietų pertrauka nuo 12.00 iki 13.00 val.