Amatų edukacijos Dainavos krašto folkloro šventėje: procavok sanobiškai, pasipuošk šiuolaikiškai

Visais laikais jaunimo gyvensena buvo neatsiejama nuo pramogų. Ir ne tik jaunimo – juk visą dieną dirbus įvairius ūkio darbus, vakare norisi atsipūsti, pasilinksminti. O ypač žiemą, kai vakarai ilgi ir lieka daugiau laiko įvairiems buitiniams darbams namuose.

Anais, mūsų senelių ir prosenelių laikais, neretai, nudirbę svarbiausius lauko darbus, tiek jaunimas, tiek senimas vakare rinkdavosi trobon. Sueidavo kaimynės verpti, plunksnų pešti, verbų rišti, patalus siuvinėti ar nėrinius nerti, sodus rišti. Bernai vydavo pančius, droždavo šaukštus ar geldas. Kartu plepėdavo, dainuodavo, pasakodavo linksmas istorijas ar juokingus nutikimus, žaisdavo, šokdavo. Dažnai vaikinai tyčia trukdydavo merginoms dirbti, net kuodelį padegdavo.

Šeštadienio vakarais linksmas kaimo jaunimas iš aplinkinių vienkiemių dainuodamas traukdavo į bendrą vakaronę. Šįmet didžiausia Lietuvoje vakaronė, kaip žinia, vyksta Druskininkuose. Ir visi, kurie jau nors kartą yra buvę Dainavos krašto folkloro šventėje, žino, kad čia laukia neišsiamamos senosios mūsų tautos kūrybos gelmės.

Kaip ir priklauso, vakarot pradėsime tik gerai paplušėję! Tad kibkite į malonius kūrybinius darbus: tris dienas prie Druskininkų bažnyčios vyks senųjų amatų edukacijos „Procavok sanobiškai“, kuriose savo amato subtilybių mokys tik sertifikuoti amatininkai, tautodalininkai, tautinio paveldo puoselėtojai, meno kūrėjai – žodžiu, patys geriausi, patys pačiausi tradicinių amatų meistrai. Čia pramoksite nerti nėrinius, austi juostas, lipdyti dubenis, pasigaminti žalvarinį ar odinį papuošalą. O kur dar šaukštų ir geldų drožybos, puodų žiedimo, sodų rišimo ir kitos pamokos!

Ir tai dar ne viskas: dalyvaukite bet kurioje amatų edukacijoje „PROCAVOK SANOBIŠKAI“, nusifotografuokite su meistru ir sukurtu darbeliu, galite sukurti netgi trumpą vaizdo įrašą, ir pasidalinkite jais Druskininkų kultūros centro socialinio tinklo FACEBOOK paskyroje (komentaruose po post‘u apie edukacijas). O jei dar post‘ą palaikinsite ar dirbdami darbelį padainuosite, ką nors linksmai papasakosite, gal ir pašoksite (nors tai ir nebūtina) – vienas iš trijų fantastiškų prizų bus tikrai garantuotas!

Edukacijų kiemeliai įsikurs prie Druskininkų bažnyčios ir veiks visas tris dienas: penktadienį, šeštadienį, sekmadienį.

🍀 Rugpjūčio 4 d. (penktadienį) 17–20 val.

Šaukštų drožyba
Tautodailininkas, tautinio paveldo puoselėtojas Arūnas Gaučas kuria vienetinius, unikalius rankų darbo šaukštus, samčius iš retos medienos, gumbų. Naudoja ir elnio, briedžio ir stirnų ragus. Ieško įdomių sprendimų, kūrybinių kompozicijų. Mugėse naudoja šimtametį šaukštų drožybos darbastalį – mulą. Būtinai užsukite ir išsidrožkite savo šaukštą – gal prireiks namų ūkyje?

Geldų drožyba
Medžio drožėjas Erikas Čypas – tautinio paveldo puoselėtojas, sertifikuotas tautodailininkas, pradėjęs drožybos pamokas nuo saulyčių, pamilęs  paukštelius ir prieverpstes, šįkart jis parodys, kaip kaltu išskaptuoti geldą – indą su ausimis galuose. Anuomet naudotos duonai, pyragui įmaišyti, mėsai doroti, skalbiniams velėti ar vaikams prausti, dabar gali būti tikra puošmena sodyboje gėlėms sodinti, obuoliams susidėti, o galbūt lopšys dukros lėlėms suguldyti. Stebėsite medžio drožinėjimo procesą, išbandysite drožybos įrankius, patys susikursite indelį.

Žolynų verba
Tautodailininkei Jūratei Abromavičienei meilę žolynams nuo mažens įskiepijo mama, todėl labai myli viską, ką gali padaryti iš augalų. Šįkart ji parodys, kaip surišti žolynų verbą, nes rugpjūčio pradžioje dar yra žydinčių lauko augalų, įvairių viksvų, lapų.

Dubenėlio lipdymas
Tradicinių amatų meistras, meno kūrėjas, tautinio paveldo puoselėtojas Deividas Jotautis kviečia į keramikos edukacinius užsiėmimus – nusilpdyti ir įvairiais raštai išpuošti dubenėlį!

🍀 Rugpjūčio 5 d. (šeštadienis) 15–18 val.

Sodų rišimas
Sodų rišimo meistrė Jūratė Kygienė sako, kad sodas – tarsi dviejų erų (iki ir po krikščionybės) jungtis, tarsi užburtas simbolis, sukurtas iš trapių medžiagų, savo tradicija perduodamas iš kartos į kartą, atėjęs iki mūsų dienų. Tai kas gi užkoduota sodų raštuose ir formose? Kokius šiaudus naudoti, kokiais siūlais, kokia data? Kaip surišti tą lengvą kaip vėjas geometrinę formą? Sužinokite ir pabandykite patys!

Žalvarinių papuošalų dirbtuvės
Tautodailininkė, juvelyrė Darija Šedienė kūriniais siekia perteikti ne tik tai, kas atėję iš praeities, bet ir parodyti tokių papuošalų  šiuolaikiškumą. Edukacijos metu bus galima pasigaminti žiedą, smeigę ar segę. Naudodamas kalimo, sukimo, lankstymo techniką ir truputį kūrybos, kiekvienas lengvai pasidarys unikalų žalvarinį papuošalą.

Vytinių juostų audimas
Tradicinių amatų meistrė, tautinio paveldo puoselėtoja, įsimylėjusi savo amatą Vilija Ratautienė mažomis audimo staklėmis parodys ir pamokys, kaip išausti vytinę juostą. Meistrė juostas margina įvairiomis spalvomis ir puošia senaisiais ženklais – rombais, kryželiais, žalčiukais, eglutėmis, kurie simbolizuoja gėrį nešančius dalykus: vaisingumą, gyvybingumą, apsaugą, globą, gerus linkėjimus. Sako, aprišimas tokia juosta sudaro simbolinį apsaugos ratą nuo blogos įtakos.

Puodų žiedimas kojomis sukamu ratilu
Tautinio paveldo puoselėtojas Saulius Bobinas žies kojomis sukamu ratilu ir demonstruos vieną iš seniausių pasaulio amatų – puodininkystę. Jis tai daro netgi užrištomis akimis! Patys delnais pajuskite molio švelnumą ir išbandykite žiedimo malonumą!

🍀 Rugpjūčio 6 d. (sekmadienis) 12–15 val.

Raktukų pakabukas iš tekstilės
Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos narė Liucija Pavlovska siuva žaislus  ir rankines, siuvinėja, dekoruoja, pina kalėdinius vainikus. Šįkart kviečia iš tekstilės pasigaminti raktų pakabuką.

Baltų ženklai mezginiuose
Tautodailininkė Dalia Lapkuvienė mezga kojines, pirštines, riešines, puošia dirbinius įvairiais raštais, siuvinėjimais.

Nusipink odos apyrankę
Apyrankę iš odos pamokys nusipinti Rita Sliesaravičienė.

Rankšluoščių puošimas nėriniais
Tradicinių amatų meistrė, tautinio paveldo puoselėtoja Laima Kytrienė pristatys dekoratyvinių nėrinių tradiciją, demonstruos nėriniais puoštų rankšluoščių, patalynės, nertų servetėlių, staltiesėlių ir kt. pavyzdžius, paruoš įrankius ir medžiagas mokymui bei schemų kopijas pradedančioms nerti, mokys susidomėjusias.

Visa šventės programa: bit.ly/FolkloroŠventė
Daugiau renginių Druskininkuose: https://renginiai.druskininkai.lt/

______________________________________________________________________________

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Druskininkų savivaldybė
Organizatorius Druskininkų kultūros centras
Rėmėjas Druskininkų sveikatingumo ir poilsio centras „Aqua“
Informacinis rėmėjas savaitraštis „Mano Druskininkai“