Druskininkų kurorte įvairus ir dinamiškas kultūrinis gyvenimas vyksta ištisus metus. Per metus kurorte surengiama per 200 įvairaus pobūdžio nemokamų renginių – tiek profesionaliojo meno, tiek populiariosios kultūros, skirtų vietinei bendruomenei ir patrauklių atvykstantiems svečiams.
Lietuvos kultūros tarybos skiriamas finansavimas kultūros ir meno projektams – reikšminga paskata organizuoti kuo aukštesnės kokybės renginius. Druskininkų kultūros centro parengti ir konkursui pateikti projektai sėkmingai įveikė 2022 m. kultūros ir meno projektų finansavimo pirmojo etapo konkursą – šešiems programos „Tolygi kultūrinė raida“ projektams skirta 34 800 Eur. Pasak Alytaus apskrities regioninės tarybos atstovų, finansuoti projektai užtikrins kasmet vykstančių renginių tęstinumą ir prisidės prie Alytaus apskrities kultūros lauko įvairovės ir turtinimo.
Prioritetas – kokybiškos ir profesionalios kūrybos sklaidai
Didžiausia dalinio finansavimo dalis atiteko projektams, skirtiems prioritetui „Profesionalios kūrybos skatinimas ir sklaida“.
20-ąjį kartą kurorte skambėsiantis tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M.K.Čiurlioniu“, garsinantis didžiojo Lietuvos menininko vardą, jau seniai peržengė vietinės reikšmės festivalio rėmus ir tapo gerai žinomas tarptautinėms auditorijoms. Visą vasarą žiūrovai galės lankytis profesionalaus meno atlikėjų koncertuose, vyks sakralinės muzikos valandos, parodos, literatūriniai skaitymai, tapybos ir fotografijos konkursai. Pasirodymus rengs profesionalūs atlikėjai iš Lietuvos ir užsienio, tarptautinio M.K.Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursų laureatai ir kiti garsūs atlikėjai. Kompozitorių, rašytojų, poetų kūrybos vakaruose bus pristatomi premjeriniai kūriniai. Tikimasi, kad festivalio renginiuose apsilankys iki 15–17 tūkst. klausytojų ir žiūrovų. Beveik visi renginiai nemokami.
Dainuojamosios poezijos šventė Druskininkuose „Spinduliuojantys poeziją“ – vienintelis regione šio žanro tęstinis tradicinis renginys, į savo veiklas įtraukiantis didelį būrį bardų muzikos gerbėjų iš Druskininkų ir visos Lietuvos. Šventės dalyviai – profesionalūs dainuojamosios poezijos atlikėjai – aktoriai, poetai, kompozitoriai, muzikantai, pristatantys aukšto meninio lygio koncertines programas. Šįmet didžiausias dėmesys bus skiriamas jaunųjų bardų kūrybai.
Didelio džiaugsmo Leipalingio laisvalaikio salės kūrybiniam kolektyvui suteikė skirtas finansavimas projektui „Leipalingio dvaro festivalis“. Šis festivalis yra unikalus, Druskininkų savivaldybėje puoselėjantis ir aktualizuojantis kultūros paveldo objektą – vienintelį savivaldybėje esantį dvarą ir dvaro kultūrą. Festivalio užuomazgos atsirado restauruojant XIX a. Leipalingio dvaro priestatą ir išsivystė į senosios kultūros puoselėjimo renginių ciklą. Šįmet, Leipalingiui tapus Lietuvos mažąja kultūros sostine, projekto įgyvendinimui skirtos lėšos bus svarbus indėlis, leisiantis festivalį praplėsti naujomis veiklomis ir bendruomenei patraukliomis kultūrinėmis formomis.
Tradicijų tęstinumas ir tautinio paveldo išsaugojimas – stiprioji krašto pusė
Druskininkai garsėja stipriu etnokultūros puoselėjimu ir siekiu išsaugoti etninį paveldą ir gerąsias tradicijas. Pagal prioritetą „Etnokultūros tradicijų tąsa ir kultūros kelių kūrimas“ skirtas finansavimas dviem projektams.
Rugpjūčio pradžioje Druskininkuose vykstanti Dainavos krašto folkloro šventė pritraukia daugybę smalsuolių: tris dienas čia skamba dainos, magiškos senosios liaudies giesmės, akys raibsta nuo spalvingų, rankomis siuvinėtų autentiškų rūbų ir prijuosčių. 29-oji Dainavos krašto folkloro šventė šįkart bus skirta tradicinėms vestuvėms. Žiūrovai susipažins su Dzūkijos regiono senųjų vestuvių folkloru, apeigomis, papročiais, pirmą kartą viešose kūrybinėse dirbtuvėse bus mokoma senovinio kasų pynimo ir pristatomi jau primiršti mergvakario vestuviniai verkavimai, skaitomos paskaitos apie mergvakario tradicijas, apeigas ir dainas, bus pristatytas dzūkų vestuvių tradicinis kostiumas.
Projektas „A. Jarmalos surinktos tautosakos archyvo skaitmeninimas“ skirtas žymiam Viečiūnų krašto tautosakos rinkėjo, kraštotyrininko Antano Jarmalos atminimui pagerbti. Gautas finansavimas leis suskaitmeninti ir išsaugoti nuo 1981 m. iš senųjų viečiūniškių surinktą ir užrašytą unikalų folklorą: apie 900 dainų, ratelių, papročių, atsiminimų ir kt. Suskaitmeninta medžiaga bus kataloguota pagal pateikėjus, saugoma Druskininkų kultūros centre ir taps prieinama plačiajai visuomenei. Pagerbiant šio kraštotyrininko atminimą, bus rengiami pasidainavimų vakarai, surengta fotografijų paroda ir vakaras, skirtas A. Jarmalos 30-osioms mirties metinėms paminėti.
Bendra veikla – identitetui išsaugoti
„Jotvingių šventė Leipalingyje“ jau kelintus metus sutraukia pulkus žiūrovų iš visų Lietuvos kampelių. Šventė ypatingai savo turiniu, forma ir esme: apjungiant Leipalingio krašto istoriją, legendas, tradicijas, amatus ir menus, panaudojant naujas kūrybines formas, sukuriamas įstabus renginys. Į šventės veiklų organizavimą aktyviai įsitraukia vietos bendruomenė.
Miesteliui tapus mažąja Lietuvos kultūros sostine, šventė bus skirta atkreipti dėmesį į jotvingių atgimimą mūsų dvasioje ir pasaulėjautoje, prisiminti žymius žmones, kilusius iš Jotvingių etninių žemių ir savo kūriniais garsinančius šį kraštą. Šiam projektui finansavimas skirtas pagal prioritetą „Tarpsritinis bendradarbiavimas“.
Druskininkų kultūros centras rengiasi teikti paraiškas ir 2022 m. kultūros ir meno projektų finansavimo antrojo etapo konkursui.