Druskininkų ART Velykos: naktį švytinčių margučių galerija – proga paskleisti meną į viešąsias erdves tiems, kurie nesilanko meno galerijų erdvėse

2024-03-25 Artėjantį šventinį Velykų savaitgalį neįprastomis kūrybinėmis idėjomis garsėjantys Druskininkai kviečia visus aplankyti spalvingą ir ryškią Druskininkų Art Velykų galeriją. Šeši garsūs Lietuvos menininkai gatvės meno stiliumi kuria dvylika įspūdingų kiaušinio formos skulptūrų, kurios iki pat Atvelykio bus eksponuojamos Gydyklų parke prie Muzikinio fontano. Pasak menininko Artur Širin-Ettoja, linksmu, drąsiu, ryškiu, net funky stiliumi, įmantriais linijų ir spalvų raštais išmarginti 2 metrų aukščio margučiai simbolizuos pabudimą, atgimimą bei naują pradžią.

Naktį švytinti ART Velykų margučių galerija

Plataus profilio menininkų komandą pademonstruoti savo kūrybinius gebėjimus neįprastame formate – kurti vaizdinius gatvės meno technika ne ant įprastų plokštumų, bet ant kiaušinio formos, neturinčios pradžios nei pabaigos, subūrė druskininkietis Gabrielis Žvirblis-Gzparrow – gatvės menininkas, iliustratorius, drabužių ir aksesuarų kūrėjas, vis sugrįžtantis į Druskininkus įgyvendinti išskirtines  kūrybines idėjas.

„Gatvės menas visada turi maišto, laisvės ir, žinoma, romantikos bruožų, – sako Gabrielis. – Žaviuosi intelektualiu paprastumu, spalvomis ir formomis, bet viskas vis tiek turi buti „funky“, o kokias mintis ir emocijas sukelia mano darbai – tai jau kiekvieno asmeninė kelionė šioj planetoj“, – svarsto Gabrielis, atsakydamas į klausimą, kokias prasmes atskleidžia jo dekoruotų margučių raštai.

Kaipėdietis menininkas Pijus Čeikauskas-Pidžinas, iliustratorius, animatorius, šiuo metu daugiausia kuriantis gatvės meno stiliumi įvairias instaliacijas, integruotas į erdves, gatvės menininką prilygina gatvės paukščiui, paliekančiam po savęs pėdsakus. „ Druskininkai man visuomet asocijuojasi su aktyviu poilsiu ir judėjimu gamtoje, todėl mano kiaušinyje – keliaujantys paukščiai, – sako Pijus, kviesdamas būtinai aplankyti šią galeriją. –  Šis neįprastas projektas mums, laisviems paukščiams,  – gera proga paleisti meną į viešąsias erdves tam žiūrovui, kuris nesilanko meno galerijų erdvėse.“

Evaldas Bubinas, geriau žinomas slapyvardžiu  Hermandrowning, yra multidisciplininis menininkas, kūrybinis dizaineris, kūryboje jungiantis vaizduojamąjį meną ir dizainą. Naudodamas skirtingas technikas, laviruodamas per netradicines praktikas bei stilius, jis renka savitą dėlionę. Kviesdamas prisiminti legendą apie dingusį pitono kiaušinį, sluoksnis po sluoksnio klodamas spalvas ir formas ant neįprasto paviršiaus, Hermandrowning kuria margą istoriją, kurią kiekvienas žiūrovas galės interpretuoti savaip.

Savo velykinį margutį nutapęs sodriai šiltomis, ypač naktį ypatingai sušvytėsiančiomis spalvomis, Pijus Šematulskis-Duona teigia be galo mylintis savo gimtąjį kraštą – Dzūkiją, todėl šviesiomis raštų spalvomis, jų skleidžiama šiluma, saulės šviesa, artėjančiu pavasariu ir Velykų švente labai norėjo pasidalinti su visais žmonėmis – sušildyti juos, pradžiuginti, nustebinti, ypač naktį, kai vis dar tamsu ir šalta.

Iliustratoriaus ir muralisto Ettoja darbai išsiskiria ryškiomis spalvomis ir geometrizuotomis formomis, kurios derinyje su žaismingais siužetais sukuria gyvų kompozicijų pojūtį. Jo kūryba kalba apie laikinumą, laikiškumą, akimirkos trapumą. „ Kiaušinius marginame nuo vaikystės, – sako menininkas, – todėl stengiuosi pratęsti šias tradicijas, kartu žvelgdamas į jas kitu kampu. Floros ir faunos motyvais išmargintas skulptūros paviršius kviečia žiūrovą įsiklausyti į gamtą ir jos virsmą. Gamtoje viskas vyksta cikliškai, kažkas krenta, miršta, kad užgimtų nauja gyvybė, todėl mano margučio linijų ir spalvų raštai simbolizuoja pabudimą, atgimimą bei naują pradžią.“

Gatvės menininkas, objektų bei instaliacijų kūrėjas, daugkartinis Lietuvos „graffiti” čempionatų bei kitų gatvės meno konkursų laimėtojas Edvardas Šeputis-SHEPA priėmė kvietimą kurti pavasario šventę lyg lengvą iššūkį. Jo tapyboje dominuoja fantastiniai pasauliai, akį traukiantys ryškiomis spalvomis ir detalių gausa. Efektingi spalvotos šviesos blyksniai, dramatiškai nušviečiantys nežinomas, neatrastas visatas, o galbūt neužeitus pasąmonės labirintus kūriniui suteikia dar daugiau paveikumo.

Naujoji ART Velykų galerija atsidarys jau kovo 29 d. vakaro ir veiks visą parą. Joje apsilankę dieną, galės grožėtis spalvotais raštais, ornamentais, netikėtais piešiniais ir bandyti atrasti jų prasmę, o nakties klajūnai pamatys, kaip tamsoje Velykų margučiai pakeis savo išvaizdą, ims slaptingai švytėti šiltomis, pavasariškomis fruorescentinėmis spalvomis.

Laikas švęsti, linksmintis, džiaugtis ir judėti

„Velykos yra ne tik bundančios gamtos, bet ir šeimos šventė, tad šventinę programą sudėliojome taip, kad veiklų kurorte rastų ir dideli, ir maži.  Šventinę savaitę turėsime daug šurmulio. Kurorto erdves papuoš įspūdingo dydžio, naktį šviečiantys margučiai, linksmai straksės zuikiai, vyks žongliravimo pamokos, edukacijos ir ekskursijos. Spalvingiausia pavasario šventė šį kartą bus dedikuota Druskininkų 230-ajam gimtadieniui, kadangi šie metai – jubiliejiniai, tad kviečiame švęsti kartu“,  – sako Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

Šventinį rytą sočiai papusryčiavusius druskininkiečius ir miesto svečius šventės organizatoriai ragina kilti nuo gausiai padengtų stalų ir  leistis į Velykų kelionę.

Gydyklų parke bus galima rasti visokiausių žaidimų, įdomybių, vietų gražioms šeimos fotosesijoms su ryškiaspalviais flamingais. Čia pat bus lovelių margučių ridenimui. Jei neatsinešite savų – nieko tokio, rasite medinių, kuriuos šįkart margino garsieji menininkai, sukūrę įspūdingąją ART Velykų galeriją. Parungtyniaukite su šeimos nariais – juk tą, kuriam pavyks margutį nuridenti toliausiai, sėkmė lydės visus metus, o tas, kuris surinks daugiausia margučių, visus metus bus linksmas ir laimingas.

Šiukštu nepraleiskite žongliravimo pamokų, o jei pavėluosite, nesirūpinkite – žonglierius Mantas sutemus žada pasakišką neoninio žongliravimo su švytinčiais ir šviečiančiais žongliravimo įrankiais  programą. Pažadame – žonglierius nustebins ir visko mačiusius žiūrovus!

Ypač daug pozityvių emocijų atneš netoli Pramogų aikštės įkurtas Linksmasis striksių parkelis. Spalvotuose nameliuose įsikūrę minkštučiukai ilgaausiai kiškučiai bus labai patenkinti, jei su jais pažaisite, pakalbinsite ar net pavaišinsite traškiomis morkytėmis. Kartu su jais apsigyvens nepaprastai mielų ožiukų ir ožkyčių šeimyna.

Kadangi pagrindinis pavasario švenčių žaidimų principas yra judėjimas, tad velykinis džiaugsmas be karuselių parko, kur galima įsisūpuoti iki pat dangaus, tiesiog neįsivaizduojamas. Čia pat veiks didžiausias Lietuvoje autodromas.

Na, o kadangi esame pasiilgę aktyvaus judėjimo gamtoje, kaipgi galima praleisti  ART Velykų orientacines? Registruokite komandą, gaukite užduotis ir sekmadienį išsilukštenę iš lovos, po pusryčių išridenkite šeimą į velykinį Druskininkų miestą. Laukia nepamirštami nuotykiai ir staigmenos!

O štai antrąją Velykų dieną – ohoho, kokių svečių sulauksime! Gydyklų parke įsikurs Stebuklingo miško gyventojai iš Žaliosios Kūdros. Be galo mielos Žaliosios kūdros saldainiukės stebisi, ar gali būti šventės be kažko saldaus? Tad jos atkeliauja dalintis saldžiomis šypsenomis ir apsikabinimais. O didelėje palapinėje vyks dirbtuvės, kuriose bus galima pasigražinti puošmena ant veiduko.

Šiomis dienomis kviesime į ekskursijas po Druskininkus, tapybos parodos atidarymą, daugybę kūrybinių edukacijų „Menų kalvėje“, o per Atvelykį vaikų laukia teatralizuotas rankinių lėlyčių pasirodymas, fotosesijos su veidrodiniais zuikiais bei dainuojamosios poezijos koncertas.

Visa renginių programa: https://bit.ly/ART_Velykos_Druskininkuose