Čiurlionio 145-ojo gimtadienio dieną kviečiame dar kartą susitikti su Kūrėju, išgyventi visatos begalybės keliamą įspūdį, pajusti gamtos gyvastį.
Žiūrovai galės naktinėti kartu su didžiuoju menininku, stebėti šviesos instaliacijų pagalba surengtą fotografijų parodą „Čiurlionio nuotraukos – Čiurlionis nuotraukose“.
Čiurlionis fotografija susidomėjo 1905 m. svečiuodamasis Kaukaze, Anapoje, savo mecenatų Wolmanų kvietimu. Šios kelionės po Kaukazą ir Krymą metu Čiurlionio sukurtos įvairaus formato nuotraukos vėliau paties menininko buvo suklijuotos į nedidelį albumėlį, ant kurio drobinio viršelio autorius paliko įrašą „Anapa. 1905.“. Dailininkas užfiksavo Juodosios jūros pakrantės vaizdus, burines valtis, vietinius gyventojus, jų buitį, kapines ir kitus objektus. Albumėlyje sudėtos ne tik kelionės vaizdų nuotraukos, bet ir bendrakeleivių įamžintas Kaukaze viešėjęs pats Čiurlionis. Nuotraukos leidžia žiūrovui paties dailininko akimis pamatyti tuos vaizdus ir aplinką, kuri jį įkvėpė kūrybai, atsiskleidžiančiai dviejų jūrų peizažų – Baltijos ir Juodosios – įspūdžių palyginimais bei interpretavimais.
Naktinėjimų svečias – kompozitorius Giedrius Kuprevičius „niekas nežino, kokia drama siautė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio sieloje, kokie vaizdiniai ir skambesiai jaudino jo vaizduotę. Žinome tik viena – mums paliktuose paveiksluose ir muzikos kūriniuose, laiškuose ir fotografijose užfiksuotos neįtikėtinai šviesios ir viltingos vizijos. Čiurlionio kūryba man niekada nebuvo tamsi ar beviltiška. Taip, joje daug tragizmo, perspėjimų, iš pirmo žvilgsnio niūrių prognozių, tačiau didžioji kūrybos dalis šaukte šaukia šviesos, gėrio ir meilės demonus.“
„Nežinau, kur dingsta laikas, viskas kažin kur dingsta, o aš sau keliauju tolimais horizontais savo išsvajoto pasaulio, kuris gal kiek ir dyvinas, bet gera man jame,“ – rašė Čiurlionis . Ir paliko mums to žvilgsnio į dyviną pasaulį ir fantazijų fragmentus – 13 paveikslų ciklą „Pasaulio sutvėrimas“. Tie paveikslai tarsi pasaulio visumos fragmentai, pamatyti žmogiškąja akimi. Jokio pakylėto tono ar žvilgsnio iš „aukštybių“, nė vienoje drobėje nėra užuominos į tokį būvį, kurio negalėtum pamatyti mus supančiame pasaulyje. Visas ciklas pulsuoja ne dieviško pasaulio sutvėrimo ritmu, o vaikiško žvilgsnio rambėjimo vyksmu, įgyjant vis aiškesnius kontūrus. Ciklas siunčia žinią, kad žmogiškųjų mitų pasaulis štai šiam į jį baugiomis akimis žvelgiančiajam „padeda sutverti“ „jo pasaulį“.
„Rex“, priskiriamas vėlyviesiems Čiurlionio kūriniams, – didžiausias jo darbas, kuriame pavaizduotas visas mūsų pasaulis. Viršuje matyti karūnos, sostai, kosmosas yra tarsi sudvasinamas per žmogiškas formas.
Rugsėjo 22 d. 19.00–21.00 val.
M. K. Čiurlionio namai- muziejus (M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai).
Meno vaizdinių karuselė suksis nepertraukiamai, tad į ją bus galima įsėsti bet kada nuo 19 iki 21 valandos.
Renginys nemokamas.
Renginio žiūrovai turi dėvėti kaukes ir laikytis kitų prevencinių COVID-19 rekomendacijų.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė.