Festivalis „Gatvės atostogos“: kai menas ištrūksta į gatves

2025-05-07

„Druskininkai – Lietuvos kultūros sostinė 2025“ kviečia į netikėtas meno atostogas – nuo balandžio iki pat rudens miesto aikštės ir parkai prisipildys šiuolaikinio šokio, cirko, muzikos ir vizualiųjų menų. Gatvės meno festivalis „Gatvės atostogos“, remiamas Lietuvos kultūros tarybos, kviečia patirti meną čia ir dabar – gyvai, netikėtai, įtraukiančiai. Projektas siekia sujungti įvairias kūrybines raiškas, profesionalius menininkus ir bendruomenes, kviesdamas žiūrovus įsitraukti į naujas, dažnai pirmą kartą patiriamas kultūrines formas.

„Gatvės meno festivalis kurorte – tai erdvė, kur menas atsiskleidžia natūraliai ir netikėtai. Kur gatvės, parkai ir viešos erdvės tampa tarsi menininkų drobėmis, o žmonės – festivalio dalimi. Tai ne tik pasirodymai, bet ir gyvenimo būdas, kuris įkvepia ir kviečia atsiverti kūrybai. Čia menas pasitinka tave kurortinėje ramybėje, sukurdamas nuolatinį, gyvą pulsą“, – sako projekto koordinatorė, Druskininkų kultūros centro režisierė Asta Žiurinskienė.

Profesionalūs menininkai iš Lietuvos ir užsienio kurs kartu su vietos bendruomene, o miesto kasdienybė taps scena. Tai – kvietimas pajusti meną ne kaip „aukštąją kultūrą“, o kaip gyvą, visiems prieinamą patyrimą.

„Norime, kad menas taptų ne atokiu reiškiniu didžiųjų miestų galerijose ar scenose, o gyva kasdienybės dalimi – prieinamu kiekvienam, nepriklausomai nuo amžiaus ar patirties. Mūsų tikslas – padovanoti kiekvienam netikėtą meninę akimirką, kuri įstringa atmintyje. Nesvarbu, ar tai pirmas jūsų susitikimas su šiuolaikiniu šokiu, ar jau pažįstate performatyvaus meno kalbą – čia viskas skirta atradimams“, – sako Druskininkų kultūros centro direktorė Raimonda Varaškaitė.

Pavasarį – ART Velykos ir Ispanijos flamenko gūsis

Festivalį balandžio 18–27 dienomis atidarė „ART Velykos“ – spalvingas meno, pavasario ir bendrystės renginys, atvėręs šventinių tradicijų ir šiuolaikinio meno sankirtą. Tomis dienomis Druskininkai prisipildė spalvų, vaizduotės ir kūrybos. Čia susijungė pavasarinė gamta, vizualieji menai, edukacijos ir kūrybinės dirbtuvės, kviečiančios šeimas, vaikus ir menui neabejingus miestelėnus kurti drauge. Tai buvo tikras pavasarinio kūrybingumo sprogimas – nuo gatvės menininkų M. K. Čiurlionį interpretuojančių instaliacijų iki interaktyvių veiklų.

ART Velykos 2025 – Alinos Leminskaitės nuotrauka

Gegužės 2 d. šiluma atskriejo iš pietų – ispanų trupė „La Chachi“ ir šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ K. Dineikos parke pristatė flamenko šokio spektaklį „Taranto Aleatorio“. Tai buvo ne tik šokis, bet ir tyla, dainos aidai, kalnakasių istorijos iš Almerijos kalnų, kuriose gimsta flamenko gylis. Ritmo pliūpsniai ant medinio parketo, intensyvios emocijos – gausiai susirinkę žiūrovai tapo tikros Pietų Ispanijos išraiškos liudininkais.

La Chachi „Taranto Aleatorio“ (Ispanija) – Alinos Leminskaitės nuotrauka

Gegužę – industrinis džiazas ir cirko filosofija

Gegužės 17-ąją Druskininkų K. Dineikos sveikatingumo parke laukia tikra garsinė ekspedicija – į kurortą atvyksta industrinio džiazo trio: Adas Gecevičius, Dalius Naujokaitis ir saksofonininkas iš Niujorko Jonathon Haffner. Jų muzikinė improvizacija pažers netikėtus garsinius vaizdinius, kvies susimąstyti, pajusti, net susilieti su muzika. Tai – tarsi pokalbis tarp žemynų, kur Los Andželas, Niujorkas ir Druskininkai susijungs bendrame muzikinio išgyvenimo rate.

Industrinio džiazo trio: A. Gecevičius, D. Naujokaitis ir J. Haffner – Tomo Tereko nuotrauka

Gegužės 24 dieną pasirodymu „Where do I connect?“ į miestą sugrįš šiuolaikinis cirkas – tai akrobatų Adrian Carlo Bibiano (Meksika) ir Džiugo Kunsmano (Lietuva) istorija apie artumo paieškas pasaulyje, kur viskas susijungia per ekranus, bet trūksta tikro prisilietimo. Po pasirodymo žiūrovų lauks atviros dirbtuvės, kuriose kiekvienas galės tyrinėti judesį, partnerystę ir drąsą pasitikėti kitu.

„Where Do I Connect?“ – Jono Danielevičiaus nuotrauka

Birželį – ritualai, šokiai ir akrobatika

Birželio 21 dieną Druskonio amfiteatre laukia unikalus projektas – Šeiko šokio teatras kartu su vietos bendruomene Druskininkų gimtadieniui pristatys performansą „INSANE“. Projektas „INSANE“ – tai hipnotizuojanti patirtis, kur mitinės būtybės, šokėjų kūnai ir muzika įsuka į apeigą, primenančią sapną. Prie spektaklio kūrimo kviečiami prisijungti ir vietos gyventojai bei svečiai – atviros dirbtuvės vyks birželio 9-12 ir 18-21 dienomis. Tai šokis tiems, kurie nori daugiau – pasinerti į judesį kaip pasakojimą, kaip išsilaisvinimą.

„Brace For Impact“ – Dainiaus Putino nuotrauka

Birželio 28-ąją jau ne pirmus metus bendradarbiaujantys šiuolaikinių scenos menų centras „Menų spaustuvė“ ir Druskininkų kultūros centras druskininkiečius ir miesto svečius kviečia į olandų trupės „Knot on Hands“ fizinės poezijos spektaklis „Brace for impact“. Trijų akrobatų pasirodymas apie pasitikėjimą, fizinius iššūkius ir jautrumą virsta poetišku, precizišku reginiu, kuriame kūnai kalba stipriau už žodžius ir kuria vientisą istoriją apie pasitikėjimą, atsparumą ir subtilią jėgą. Tai daugiau nei akrobatika – tai tylus pasakojimas apie žmonių ryšį, kuriame kiekvienas judesys tampa žodžiu.

„Brace For Impact“ – Dainiaus Putino nuotrauka

Rugsėjį – M. K. Čiurlionio vizijos ant miesto sienų

Rugsėjo 26–28 d. Druskininkai nušvis kitomis spalvomis – Turizmo dienos kvies į pojūčių kupiną kelionę per šviesą, garsą ir kūrybą. Nuo sutemų iki vėlyvo vakaro miesto erdvėse skleisis garso ir šviesų instaliacijos, kurios kasmet miestą pakeičia neatpažįstamai.

Šiemet instaliacijų tema – „Šviečiantys etiudai“, įkvėpta M. K. Čiurlionio kūrybos. Tai – audiovizualinė meditacija, kuri kvies iš naujo atrasti pažįstamas miesto erdves. Ant pastatų, medžių, takų sušvis šviesos dailininkų sukurtos kompozicijos, kurios pasakos savas istorijas – kartais mistiškas, kartais svajingas, kartais žaismingas. Tai tikras vizualinis desertas turizmo ir pojūčių gurmanams.

Rugsėjo 27 dieną „Turizmo dienas“ papuoš festivalio „Gatvės atostogos“ audiovizualinis reginys, skirtas M. K. Čiurlionio kūrybai. Vytauto Žarnausko ir „Druskininkai – Lietuvos kultūros sostinė 2025“ ambasadoriaus Ado Gecevičiaus kūrinys vieno iš Druskininkų pastatų sienas pavers paslaptingomis vizualinėmis drobėmis, kuriose susitiks animuotos Čiurlionio vizijos ir specialiai kurtas perkusijos ir elektronikos muzikinis takelis. Tai įtraukiantis patyrimas, sujungiantis praeitį ir dabartį, tapybą ir garsą, miestą ir mitą.

Ado Gecevičiaus ir Vytauto Žarnausko projektas Plungėje 2024 m. – nuotrauka Audronė Petreikė

Meninės atostogos tęsiasi – Druskininkai kviečia patirti meną be sienų

„Gatvės atostogos“ kviečia ne tik stebėti, bet ir dalyvauti, ne tik klausyti, bet ir patirti. Festivalio renginiai atviri visiems, nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo ar kultūrinės patirties. Kviečiame pasinerti į netikėtą meno sezoną Druskininkuose – nuo pavasario iki rudens, kai kūryba tampa laisve, o gatvė – scena. Tai kvietimas gyventi kitaip: sustoti, pajusti, stebėti, leisti menui netikėtai paliesti kasdienybę.

___________________________

Projektas „Gatvės atostogos“ finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Druskininkų savivaldybės
___________________________

Projektą „Druskininkai – Lietuvos kultūros sostinė 2025. Čiurlionio paliesti“ iš dalies finansuoja LR Kultūros ministerija
Informacinis partneris LRT
Mecenatas „Eglės sanatorija“
Generalinis rėmėjas Druskininkų vandens parkas
Rėmėjai: UAB „Akvavita“, UAB „Drusta“, Rotary klubas „Sūrutis“, UAB „Malonės turtas“, UAB „Dzūkas“, viešbutis „Simpatija“, UAB „Stikloporas“, restoranas-picerija „Sicilia“, viešbutis „Goda“, UAB „Transeta“