Čiurlionis: „Kad šviestum tamsybėse visiems ant kelio stovintiems“

Druskininkai visuomet buvo ir liko svarbiausiais Mikalojaus Konstantino Čiurlioniokompozitoriaus, dailininko, rašytojo ir fotografo kūrėjo namais. Šis miestas – tarsi konstanta, prie kurios jis nuolat grįždavo pasisemti kūrybinės energijos, pabūti savo šeimoje. Neatsitiktinai čia rengiami ir įgyvendinami įvairūs kūrybiniai projektai, atskleidžiantys vis naujas genijaus daugialypės kūrybos įžvalgas.

Mažai žinomos M. K. Čiurlionio kūrybos pusės

Šįmet, minint M. K. Čiurlionio 145-ąsias gimimo metines, Druskininkų kultūros centras (DKC) įgyvendins projektą „Kad šviestum tamsybėse visiems ant kelio stovintiems“.

Projektas orientuotas atskleisti mažiau žinomas kūrėjo puses: jis bus pristatomas kaip rašytojas, nes literatūrinis palikimas – laiškai, straipsniai, pasakos ir kt.  tyrinėti rimčiau pradėti tik dabar. Nedaug kas pažįsta Čiurlionį ir kaip fotomenininką.

Projektas bus įgyvendinamas rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais, planuojamas visas ciklas renginių. Bus išlaikoma tradicinių žanrų stilistika, kuri konverguos su šiuolaikinėmis technologijomis, netradicinių erdvių pasirinkimu bei įprastų apipavidalinimu naujai.

Miestas pilnas Čiurlionio

Į Druskininkus gyventi M. K. Čiurlionio šeima persikėlė, kai M. K. Čiurlionio tėvas buvo pakviestas vargonauti Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje, jį kartais pavaduodavo ir M. K. Čiurlionis.

Likus mėnesiui iki M. K .Čiurlionio 145-ojo gimtadienio, bažnyčioje įrengto  elektroninio karilijono garsais bus  pradedama skelbti artėjanti sukaktis. Kiekvieną dieną tuo pačiu metu iš bažnyčios varpinės skambės viena iš kompozitoriaus harmonizuotų liaudies dainų, suprogramuota varpų muzikai. Rugsėjo 22-ąją, gimtadienio dieną, vieną ir tą pačią valandą įvairiose miesto suskambės simfoninės poemos „Miške“ fragmentas.

Čiurlionio naktys

M. K. Čiurlionio susidomėjimas naujų laikų kosmogoninėmis teorijomis ir senovės mitais labai praturtino  jo kūrybą ir tai atsispindėjo jo 12-os paveikslų cikle „Zodiakas“.  Projekto metu uždaroje Druskininkų kultūros centro scenoje bus įrengtas improvizuotas „Meno planetariumas“, kuriame bus galima stebėti, kaip danguje atrodo tikrieji Zodiako žvaigždynai ir kaip juos matė didysis kūrėjas.

Prie paminklo Čiurlioniui (skulptorius V. Vildžiūnas) vyks naktiniai M. K. Čiurlionio literatūrinio palikimo skaitymai. Paminklas bus specialiai apšviestas šviesos dailininkų ir taps monumentalia renginio scenografija. Profesionalių aktorių skaitymai bus lydimi chorinės muzikos ir fortepijoninių kompozitoriaus kūrinių.

Naktinėjimai su Čiurlioniu

M. K. Čiurlionis mėgdavo vaikščioti naktimis, dažnai tai darydavo vienas. Jis klausydavo gamtos garsų, stebėdavo žvaigždėtą  dangų, mėgaudavosi stichijomis. Žiūrovai galės naktinėti kartu su kūrėju, stebėti šviesos instaliacijų pagalba surengtą fotografijų parodą „Čiurlionio nuotraukos – Čiurlionis nuotraukose“.  Ekrane bus rodoma kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus ir kompiuterinės animacijos dailininko Egidijaus Vaškevičiaus audiovizualinė oratorija pagal M. K. Čiurlionio paveikslų ciklą „Pasaulio sutvėrimas“ ir „Rex“.

Peržengęs savo laiko ir šalies ribas

M. K. Čiurlionis buvo išskirtinė ir įvairiapusė asmenybė ne tik Lietuvos, bet ir Europos mene, jo kūryba buvo praaugusi jį supusią aplinką. Kūrybinis palikimas ir šiandien tebėra aktualus, modernus ir originalus. Jo darbuose išreikštos idėjos ir temos tebežavi žmones iki šiol. Gyvenimą paskyręs menui, savo darbuose gvildeno žmogaus egzistencijos problemas. Ir visada pabrėžė, kad norėtų dirbti ir kurti visos šalies gerovei. Unikalus tuo, kad savo dailės darbus vadindavo muzikiniais pavadinimais. Jis laikomas kertiniu akmeniu profesionalios lietuviškos muzikos istorijoje. Dėl savo idėjų ir atradimų polifonijoje gretinamas su F. Šopenu, J. Štrausu ir A. Skriabinu.

Kiekvienas gilesnis žvilgsnis į jo kūrybą stebina naujais atradimais bei įžvalgomis.  Tie, kas domisi Čiurlionio kūryba,  žino, kad jo domėjimosi laukas neapsiribojo tik daile ir muzika. Jis išmanė religiją, istoriją, filosofiją, astronomiją, domėjosi mokslu.

M. K. Čiurlionis paliko apie 300 paveikslų, 700 eskizų, piešinių ir grafinių darbų, per 400 muzikinių kūrinių: simfonines poemas „Miške“ ir „Jūra“, kūrinių fortepijonui, chorui ir vargonams, kt.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė.