Lygiadienis – Saulės palydos į tamsos ir rimties laikotarpį

Šie metai paskelbti tautodailės metais. Įprasmindamas šią progą, Druskininkų kultūros centras kartu su Viečiūnų bendruomene sukūrė unikalų produktą – Verpstės festivalį, kuris vyksta Viečiūnuose. Rugsėjo 19-ąją, rudens lygiadienį, čia vyksianti Rudens šventė vainikuos festivalio renginius.

Verpstė – jausmų, troškimų ir vilčių išraiška

Kodėl Verpstės festivalis? Nes verpstė – ne tik medinis verpimo pirštais prietaisas, bet ir užkoduotas simbolines reikšmes perduodantis drožinys. Verpsčių dekore atkartojami senieji archetipiniai ženklai ir ornamentai, išduodantys mitologinį supančio pasaulio suvokimą ir perteikiantys norus, troškimus, viltis. Festivalio programa buvo kuriama siekiant į vieną prasminę visumą apjungti tris verpstes: meno, dainų ir šokių bei lygiadienio verpstes.

Rudens lygė baltams nuo seno buvo ypatingas laikas. Tai gamtos virsmo metas, kai diena susilygina su naktimi, atsisveikinama su Saule ir dėkojama jai už šviesos, šilumos ir derliaus dovanas. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, dabar sugrįžta į namų židinį, kur bus saugoma ir kūrenama iki pavasario sugrįžimo. Artėjantis tamsusis periodas – tai laikas, kai žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, į protėvių išmintį, prašo jų malonių, o dievai tuos prašymus išgirsta.

Prasmingi šventės akcentai – Baltų ženklų verpstė ir ožio aukojimas

Viečiūnų seniūnijoje gyvenantys menininkai ir tautodailininkai iš medžio, metalo ir šiaudų kuria lygiadienio ženklus, kuriuos meniškai sujungs į savotišką Baltų ženklų verpstę. Ši verpstė papuoš miestelio parką.

Rudens lygiadienį vainikuos ugnies, pirotechnikos, šviesų, muzikos ir poezijos misterija, kurią sukurs Viečiūnų meno mėgėjų kolektyvai kartu su profesionaliais atlikėjais. Simbolinių apeigų metu už gautą derlių ir kitas malones bus “aukojamas” iš šiaudų sukurtas ožys –  sotumo ir vaisingumo simbolis.

Šventėje žiūrovų lauks įvairios atrakcijos: norintys galės išbandyti savo meninius gebėjimus kartu su vitražiste, išlieti žvakę, pasigaminti verpstės antspaudą ar išdrožinėti verpstę, užspausti Viečiūnų herbo anspaudą ant atsinešto daikto– kuprinės, marškinėlių ar kt. Dėmesio turėtų sulaukti specialiai šia progai susivienijęs neįprastas muzikinis duetas – gitaristas Robertas Semeniukas ir skrabalų meistras Karolis Šileika. Na, o šviesos ir tamsos dvikovą įkūnys du kompozitoriai – Stano prieš Zvonkų. Kas laimės?