Žolininkų, kulinarijos ir amatų edukacijos „Būkit drūci ir kūrybingi“ folkloro šventėje

Dainavos krašto folkloro šventės metu tautodailės dirbinių ir kulinarinio paveldo mugėje bus pristatytas Dzūkijos bei Aukštaitijos regionų kulinarinis paveldas, būdingiausi Dzūkijos regiono amatai. Žinomi Lietuvoje sertifikuoti tradicinių amatų meistrai ir tautodailininkai rengs įvairias darbų edukacijas, kurios bus patrauklios tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Augalų ir gintaro slaptinga galia – sveikatai ir grožiui

Vaistažolių žiniuonės ir sertifikuoti žolininkai pristatys vaistažolinius augalus, jų gydomąsias savybes, tradicinius gydymo metodus.

Varėnos rajone Musteikos kaime gyvenanti žolininkė Renata Malūnavičienė rengia edukacinę programą „Žolynai – sveikatai ir grožiui“, kurios metu papasakos, kaip panaudoti žolynus gerai savijautai, kasdienei odos priežiūrai ir kosmetikos gamybai. Žadvilė Kalinauskienė programos „Lietuviškų augalų panaudojimas kitaip“ metu demonstruos distiliavimo procesą su nuostabiais lietuviškais augalais.

Tautodailininkas iš Palangos Jordanas Barčius, renkantis, apdirbantis ir kuriantis dirbinius iš gintaro, parengė programą „Gydomosios gintaro savybės“, kurios metu atskleis gydomąsias gintaro savybes, pristatys iš gintaro gaminamą produkciją – muiliukus, kremus, aliejukus, pamokys pasidaryti arbatėlę ir gintarinį vandenį, kuris gydo ir yra naudingas sveikatai.

Protėvių kulinarijos gaminiai – ant šių dienų stalo

Kokia mugė, jei joje negali pamaloninti gomurio ir paskanauti gardumynų? Taigi, pas Eriką Kilkuvienę galėsite paragauti skirtingų skonių medaus. Ir ne palaižyti, bet ir sužinoti, kodėl ir kaip skiriasi medaus skonis, surinktas iš skirtingų augalų.

O štai 8-erius metus bitininkaujanti Alma Kemežienė kviečia pasigaminti medaus saldainių. „Į bitininkystę žiūriu plačiau nei medus, todėl ieškojau ir radau, kaip padaryti saldainius iš įvairių sėklų, džiovintų vaisių ir liofilizuotų uogų, – sako Alma. – Procesas tikrai nesudėtingas ir labai smagus.“ Norintys galės užkurti dūminę ir apžiūrėti avilį, žinoma, be bičių. Na, o jeigu medaus nenorėsite kabinti smiliumi, su Arūno Gaučo pagalba galėsite išsidrožti medinį šaukštą ant šimtamečio šaukštų drožybos darbastalio – mulo ir … medų kabinti juo!

Ir, žinoma, kiekvienoje mugėje kvepia meduoliai! Ieškokite Anos Griškevičienės, kuri papasakos meduolių atsiradimo istorijų ir parodys, kaip gražiai meduolius papuošti. Verta dėmesio edukacija, juk sakoma „roges žiemai ruošk vasarą“, tad galėsite pasisemti idėjų meduoliais kvepiančioms Kalėdoms.

Katinų šeimos aliejaus ūkio atstovas Ramūnas Katinas į mugę atsiveš aliejaus spaudimo presą ir edukacijoje „Aliejaus gavyba senoviniu būdu – ąžuolinėje bačkutėje“ pademonstruos aliejaus išgavimą senoviniu būdu. Beje, šiame ūkyje aliejai ir dabar spaudžiami būtent šiuo ypatingu būdu – ąžuolo statinėje. Sveiko ir skanaus linų sėmenų, kanapių ar moliūgų sėklų, nakvišų, juodgrūdės, įvairių riešutų ir kitų aliejų galėsite paragauti bei įsigyti ir gausiai pilti ant savo darže išaugintų salotų.

Kur senovėje vaikams pirkdavo žaislus?

Deja, prosenelių laikais žaislų parduotuvių nebūdavo, turtingesnieji ponai lėlių ar kitų žaislų vaikams parveždavo iš kelionių po užsienio šalis. O paprasti vaikai džiaugdavosi tuo, ką pagamindavo senelis ar nagingesnis kaimo amatininkas.

Vilija Mickevičienė, sukūrusi rištas lėles  Vilniaus lėlių teatro „Avilys“ spektakliui „Kaukučių nuotykiai žaliojoje girioje“, su lėlėmis mėgstančioms žaisti mergaitėms parodys, kaip ir iš ko būdavo rišamos valstiečių lėlės. Edukacinėje programoje „Lėlės, rištos tradiciniu būdu“ bus galima ne tik pažiūrėti, bet ir pasigaminti lėlytę bei ją parsinešti namo.

Kaip pasigaminti žaisliuką ar net sodybos interjero detalę – paukštelį iš šieno, žolynų ar kitų natūralių medžiagų pamokys Jūratė Abromavičenė, o Inga Šilkūnaitė pademonstruos sodų rišimo subtilybes. Laima Griškevičienė siūlys susikurti puokštę ar magnetuką iš augalėlių, Rasa Janušauskienė parodys, kaip vijamos vytinės juostos, Aldona Valkauskienė atskleis audimo paslaptis: pademonstruos audimo stakles ir audimo principus. O štai Darija Šedienė puoštis mėgstančioms moterims parodys ir padės pasidaryti norimą papuošalą – žiedą, apyrankę ar smeigtuką gana nesudėtinga technika – kalinėjimo ir sukimo būdu. Ir, žinoma, kaipgi išsiversti be vilnonių kojinių?  Kojinių mezgimo techniką ir tradicinius raštus pristatys mezgėja Dalia Lapkuvienė. Ir vėlgi – žiema ne už kalnų!

Amatų edukacijose ypatingas dėmesys bus skirtas UNESCO saugomam kryždirbystės menui. Amatininkai Juozas Kavaliauskas ir Juozas Varnelis kurs saulutes ir suteiks galimybę žiūrovams pridėti ranką prie kūrybos proceso.