Ribos – tarptautinio literatūros festivalio „Vilniaus lapai“ tema

„Vilniaus lapai“ – tai tarptautinis literatūros festivalis Lietuvos sostinėje Vilniuje. Renginio centre – žinomų, skaitytojų pamėgtų Lietuvos ir pasaulio rašytojų susitikimai su publika įvairiose Vilniaus vietose, atviras autoriaus ir skaitytojo dialogas, gyvai skambantys poetų ir prozininkų balsai, viešai skaitoma bei interpretuojama kūryba. Festivalio programoje gausu nemokamų renginių – literatūros skaitymų, muzikinių improvizacijų, ekspozicijų pristatymų, performansų, literatūros inspiruotų kino filmų.

Šių metų festivalio tema – ribos: literatūros gerbėjai turės progą išvysti, kaip literatūra peržengia jai būdingas ribas ir dera su vaizdo, muzikos, teatro ir kitais menais, įžengia į populiariąją pramogų klubų kultūrą.

Ribos mūsų dabartyje tampa įprastu dalyku – ribojami atstumai tarp žmonių, šalių, žemynų, ribojamas žmonių skaičius, buvimo kartu laikas ir pan.
„Ribų tema, – sako festivalio iniciatorė ir vadovė Rūta Kačkutė, – šiemet vyrauja visoje mūsų programoje: dalyvaujantys literatūros ir kitų menų autoriai tikrina ir kalba apie praplečiamas, įveikiamas ribas, kurios tradiciškai nustatomos žanrams. Mūsų šių metų svečiai kvestionuoja žanrų, nuostatų, subkultūrų ribas ir bando perkelti literatūros riboženklius į platesnes teritorijas. Be to, šių metų festivalis vyksta su apribojimais dėl COVID-19, – tai irgi yra jo ribų išplėtimas.“

PROGRAMA

LAPKRIČIO 13 D. | PENKTADIENIS. | FESTIVALIO ATIDARYMAS

18.30   VAKARAS SU RAŠYTOJU RIMANTU KMITA, rašytoju, literatūros kritiku, humanitarinių mokslų daktaru, poetu ir prozininku, kurio šiaulietiška šnekta parašytas romanas „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“, 2016) sulaukė neįtikimo populiarumo, o režisierė Eglė Vertelytė pagal jį kuria kino filmą. Renginį veda Jurgita Žana Raškevičiūtė ir Virginijus Kinčinaitis.Trukmė 105 min. Bilietai norintiems renginį stebėti virtualiai.

21.00   LITERARIUMAS NR. 10. Dalyvauja aktorių ir poetų duetai: Marius Povilas Elijas Martynenko ir Aušra Giedraitytė; Andrius Zalieska-Zala ir Aldona Vilutytė; Lina Buividavičiūtė ir Gabrielė Ladygaitė; Balys Ivanauskas ir Artūras Dubaka (Teatras P). Groja improvizacinės muzikos trio: Paulius Vaškas (gitara), Gediminas Stepanavičius (kontrabosas), Kazimieras Jušinskas (saksofonai). Renginį veda idėjos autorė Aldona Vilutytė. Trukmė 90 min. Renginio transliacija „Vilniaus lapai“ Facebook paskyroje.

LAPKRIČIO 14 D. | ŠEŠTADIENIS.

15.00   AUTOFIKCIJOS: POKALBIS SU FOTOMENININKE VIOLETA BUBELYTE IR RAŠYTOJA VIRGINIJA KULVINSKAITE. Fotografė V. Bubelytė žinoma iš nuo sovietmečio kurtų fotoaktų, kai bet koks nuogumo ar erotikos diskursas buvo laikomas tabu net mene. Autorė drąsiai peržengė tradicinio požiūrio į moters kūną ribas, o dabar jos kūriniai saugomi Lietuvos dailės muziejuje, Nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje. Fotomenininkę kalbinsianti V. Kulvinskaitė (Cibarauskė) – populiaraus romano „Kai aš buvau malalietka“ („Kitos knygos“, 2019) autorė. Renginį veda Eglė Kačkutė-Hagan. Trukmė 105 min. Renginio transliacija „Vilniaus lapai“ Facebook paskyroje.

18.30   SVEČIUOSE RAŠYTOJAS MATHIAS ÉNARD, vadinamas vienu garsiausių šiuolaikinių prancūzų rašytojų. Mums jis pažįstamas iš romano „Kompasas“ („Baltos lankos“, 2019). Gaivališkas, karčiai saldaus humoro ir meilės ilgesio perlietas, kvapą atimančios erudicijos lydimas rmanas – tai kelionė po praėjusias epochas, kvietimas save suvokti per kitą: nuolat ieškoti santykio tarp Rytų ir Vakarų, vakardienos ir rytdienos, tirpdyti ribas tarp šalių, kalbų, kultūrų ir laikmečių. Renginį veda Dalius Jonkus, kuris autorių kalbins nuotoliniu būdu. Renginio kalba (LT/EN). Trukmė 105 min. Bilietai norintiems renginį stebėti virtualiai

21.00   LITERATŪRA KŪNUI, ARBA NELITERATŪRINĖ DISKOTEKA. DJ Miss America (Tomas Ramanauskas) – reklamos kūrėjas, verslininkas, kūrybingumo dėstytojas, leidėjas, renginių organizatorius, rašytojas ir režisierius – kviečia į vakarėlį „Literatūra kūnui, arba Neliteratūrinė diskoteka“.
Trukmė 105 min. Renginio transliacija „Vilniaus lapai“ Facebook paskyroje.

LAPKRIČIO 15 D. | SEKMADIENIS.

18.30   VAKARAS SU ALVYDU ŠLEPIKU, rašytoju, poetu, scenarijų autoriumi ir režisieriumi. Jo romanas „Mano vardas – Marytė“ buvo įtrauktas į „The Times“ sudarytą geriausiųjų 2019 m. knygų sąrašą, taip pat paskelbta geriausiu mėnesio istoriniu romanu Jungtinėje Karalystėje. Už naujausią poezijos rinktinę „Mano tėvas žūsta“ (2019) autoriui ką tik įteikta Jotvingių premija.  Vakare dalyvauja trimitininkas Linas Rupšlaukis, renginį veda aktorius Andrius Bialobžeskis. Trukmė 105 min. Bilietai norintiems renginį stebėti virtualiai.

Tiesioginės transliacijos vyks festivalio „Facebook“ paskyroje. Vieni renginiai bus transliuojami nemokamai, į kitus skaitytojai kviečiami įsigyti bilietus.

Čia rasite ir 2019 m. festivalio renginių vaizdo įrašus: interviu su Kristina Sabaliauskaite, vakarą su Nancy Huston, skandinaviško detektyvo vakaro įrašą, susitikimą su Timothy Snyderiu ir Tomu Venclova, Žygimanto Kudirkos skaitymus.