Paroda „Aukso vainikas 2020“ – šventė kūrėjams ir etno meno gerbėjams

Šiandien Druskininkuose didelė šventė – ką tik baigėsi Vilniaus regiono konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas 2020“ laureatų pagerbimo ceremonija, kuri, atsižvelgiant į naujas rekomendacijas dėl Covid-19 plitimo suvaldymo, buvo tiesiogiai transliuojama per Druskininkų amatų centro “Menų kalvė” Facebook paskyrą.

„Labai gaila, kad negalime susitikti koncertų salėje, kur galėtume kartu pasidžiaugti laimėjimais, vieni kitiems paspausti ranką,“ – sakė Ingrida Griniūtė, Druskininkų amatų centro „Menų kalvė“ vadovė. Ir patikino, kad nė vienas parodos dalyvis neliks be dėmesio – jiems bus perduotos Druskininkų mero Ričardo Malinausko padėkos už lietuvių liaudies meno populiarinimą bei tradicijų puoselėjimą ir simbolinės dovanėlės su nuoširdžiausiais linkėjimais iš Druskininkų.

Liaudies meistras – ne tik kūrėjas, bet ir visuomenės skonio ugdytojas

2020-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Tautodailės metais. Tai labai reikšminga liaudies meną kuriančiam žmogui – liaudies meistrui, tautodailininkui. Jeigu kūryba remiasi tradicijomis, liaudies meistras jau peržengia kūrėjo ribas ir tampa visuomenės mokytoju, skonio ugdytoju, tam tikra priešprieša kičui ir plagiatui.

Visoje Lietuvoje vyksta įvairūs renginiai, skirti šiai progai. Konkursinė paroda „Aukso vainikas“ vyksta kasmet, tik vis kitoje apskrityje, taip sudarant galimybes su liaudies meno kūrėjų darbais susipažinti dar didesniam ratui žmonių. Paroda šiemet rengiama jau 16-ąjį kartą, tačiau Druskininkuose – pirmą kartą. Konkursinę liaudies meno parodą ,,Aukso vainikas 2020” Druskininkuose rengė LTS Vilniaus bendrija ir Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija kartu su Druskininkų kultūros centro ir jo padalinio – amatų centro ,,Menų kalvė” darbuotojais.

Liaudies meno kūriniai domino ir jaunimą

Parodai savo darbus pateikė 133 dalyviai iš Švenčionių, Širvintų, Kėdainių, Trakų, Vilniaus rajonų, Druskininkų, Elektrėnų ir Vilniaus miesto savivaldybių. Tai didelė šventė, nes tiek Druskininkų krašto, tiek visos Lietuvos tautodailės meno gerbėjai turėjo galimybę susipažinti su įvairių sričių kūrėjų darbais, įvertinti jų reikšmę tradicinės liaudies dailės ir dailiųjų amatų tradicijų išlikimui ir tęstinumui.

„Menų kalvėje“ buvo eksponuojama per 600 meno kūrėjų darbų, iš jų – net devynių druskininkiečių: Linos Kabelkaitės, Giedriaus Bosico, Juozo Kavaliausko, Daivos Stoncelienės, Dianos Lukošiūnaitės, Deivido Sinkevičiaus, Raimondos Bolienės, Vytauto Česnulio, Antano Česnulio.. Paroda sulaukė didžiulio susidomėjimo, ją aplankė apie pusė tūkstančio lankytojų. Pasak I. Griniūtės, džiugino tai, kad dailieji liaudies amatai domino ne tik suaugusius, bet ir jaunimą.

Darbų vertintoja – autoritetinga komisija

Pretendentų atranka didžiajam prizui – Aukso vainikui – vyksta dviem etapais: pirmajame ture geriausi meistrai išrenkami dešimtyje apskričių, o antrajame, respublikiniame ture, trys iš jų – po vieną taikomosios, vaizdinės dailės ir kryždirbystės atstovą – paskelbiami geriausiais metų meistrais.

Finalinis etapas – respublikinė paroda vyks 2021 m. sausio 6 d. Raudondvaryje, Kauno rajone. Čia nominacijos laimėtojams bus įteiktas prizas – AUKSO VAINIKAS.

Vilniaus regiono konkursinės parodos dalyvių darbus vertino kompetentinga komisija, kurią sudarė: komisijos pirmininkė – Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Asta Valiukevičienė;Dalia Bernotaitė-Beliauskienė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus liaudies meno skyriaus vedėja; Marija Kuodienė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus vyriausioji dailėtyrininkė-rinkinių kuratorė; Ona Olšauskienė, Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos direktorė; Solveiga Jakučiūnaitė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vyriausioji specialistė; Rimas Zigmas Bičiūnas, dailininkas, tapytojas.

Tarp laureatų – ir druskininkiečiai

Vilniaus regiono konkursinės liaudies meno parodos laureatus tiesioginės transliacijos metu paskelbė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė, reikšmingai prisidėjusi prie parodos Druskininkuose rengimo.

„Labai džiaugiuosi, kad kūrėjai parodai rengėsi kruopščiai, visą kūrybinę energiją sutelkę į savo kūrinius, o amatų centras „Menų kalvė“ įdėjo daug nuoširdžių pastangų, kad kūrėjų darbai būtų tinkamai pateikti,“ – sakė R. Kraujalienė. Anot jos, komisijos nariai itin kruopščiai vertino kiekvieną kūrinio detalę, spalvas ir netgi jų pustonius, kompozicijų sudėtingumą. Pirmąkart per visą parodos gyvavimo laiką nebuvo skirta 1-oji vieta už kryždirbystę, tačiau tai leido skirti daugiau vietų kitose kategorijose. Kai kurie dirbiniai sukėlė daug komisijos narių diskusijų, tad priimtas vieningas sprendimas kūrėjus paskatinti papildomais komisijos apdaovanojimais – specialiais prizais.

O druskininiečiai, stebėdami laureatų paskelbimo ceremoniją, garsiai plojo savo kraštiečiams – karpinių meistrei Dianai Lukošiūnaitei ir kryždirbystės meistrui Antanui Česnuliui. Didžiausi sveikinimai jiems visų Druskininkų vardu!

R. Kraujalienė, dėkodama Druskininkų miestui už nuoširdų priėmimą, įteikė atminimo ženklus – vitražines saules Druskininkų savivaldybei ir „Menų kalvei“. „Mylėkime vieni kitus – kuo daugiau meilės turėsime, tuo didesnį kraitį sukrausime,“ – tokiais žodžiais buvo baigta tiesioginė laureatų paskelbimo ceremonijos transliacija.

Komisija, įvertinusi Vilniaus apskrities regioninę liaudies meno parodą, nutarė skirti laureatų vardus:

Už vaizduojamosios liaudies dailės kūrinius:

I vietą – Romai Gudaitienei (karpiniai), Laimutei Fedosejevai (grafika, medžio raižiniai)
II vietą – Adelei Bražėnaitei (grafika), Vitui Vasiliauskui (medžio skulptūra)
III vietą – Dianai Lukošiūnaitei (karpiniai), Onai Šakienei (tapyba)

Už taikomosios liaudies dailės kūrinius:

I vietą – Deividui Jotaučiui (keramikos ekspozicija)
II vietą – Linai Bartašienei (raštuotos pirštinės), Genutei Hincienei (keramikos dirbiniai)
III vietą – Vitai Babičienei (juostos), Augustinui Monkui (juostos)

Už kryždirbystę:

I vietos niekam neskyrė
II vietą – Evaldui Kapčiui (kalvystė)kryžių viršūnės iš Vilniaus
III vietą – Antanui Česnuliui (kryžiai)

Specialūs komisijos apdovanojimai:

Egidijui Latėnui (kalvystė – durų rankenos ir kiti kalviški priedai)
Bronei Surdokienei (siuvinėti delmonai)
Linai Būdienei (tradiciniai sodai kitaip)
Zofijai Šocik (verbos

Sveikiname laureatus!