Meno planetariumas: kelionė per Čiurlionio dangų

Rugsėjo 10 d. (ketvirtadienį) uždaroje Druskininkų kultūros centro scenoje atsivers dangus ir žvaigždynai – čia įrengtame improvizuotame „Meno planetariume“ bus galima stebėti, kaip danguje atrodo tikrieji Zodiako žvaigždynai ir kaip juos matė didysis kūrėjas – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Tai dar vienas renginys iš viso ciklo, skirto M. K. Čiurlionio 145-osioms gimimo metinėms, atskleisiantis didžiojo menininko kūrybos gelmes, simbolių prasmes ir interpretacijų platumas. Diena, kai mums atsivers čiurlioniškas dangus, pasirinkta neatsitiktinai – tądien pagal senąjį (Julijaus) kalendorių gimė išskirtinė asmenybė – M. K. Čiurlionis. 

Įžymusis ciklas „Zodiakas“ užima ypatingą vietą M. K. Čiurlionio kūryboje, nulemtą tiek sumanymo, atlikimo, tiek turtingo kultūrinio poveikio ir įdomių interpretacijų. Čiurlionis mėgdavo naktines klajones po mišką, klausydavosi gamtos garsų, stebėdavo dangaus judėjimą ir žvaigždynų išsidėstymą, lėtą jų judėjimą aplink Šiaurės žvaigždę, tai žadino jo sieloje kosminio pasaulio didybės vaizdinius ir visų žmonių bendrumo jausmą. Romantiškas, gilus ir poetiškas nusiteikimas bei domėjimasis naujų laikų kosmogoninėmis teorijomis ir senovės mitais įkvėpė ir labai praturtino jo kūrybą.

Meniniu požiūriu ciklas „Zodiakas“ brandesnis už daugelį kitų. Kiekviena dalis – tarsi atskira savarankiška kompozicija, bet kartu – vieno ciklo dalis. Dailininkas remiasi Rytų mitologijoje aprašytais vaizdais apie Saulės kelio – Zodiako – ženklus ir kiekvieną jų stengiasi įkūnyti savitais poetiškais įvaizdžiais.

Zodiako ženklų ciklą sudaro 12 nedidelių paveikslų, vaizduojančių Saulės kelio ženklus. Tai didinga, kosminė poema apie saulę, žvaigždes ir begalines visatos erdves, apie mūsų pasaulio uolas ir vandenis, pasaulio paslaptingumą ir grožį. Zodiako ciklo paveikslus vienija ne tik tema, bet ir kompozicinio bei tapybinio sprendimo vientisumas.

Dailininkas griežtai nesilaikė vienos kurios senovinės Zodiako emblemų vaizdavimo tradicijos. Zodiako ciklą jis pradėjo nuo Vandenio, nors tradiciškai pirmasis žvaigždynas yra Avinas – pavasario lygiadienis. Čiurlionis praturtino kai kuriuos tradicinius įvaizdžius naujomis idėjomis ir sukūrė savitus simbolinius Zodiako siužetus.

Renginys vyks rugsėjo 10 d. (ketvirtadienį) nuo 17 iki 21 val.
Vienos kelionės trukmė – apie 30 min.
Seansų pradžia: 17.00, 17.30, 18.00, 19.30, 20.00, 20.30 val.
Renginio vieta – Druskininkų kultūros centras (Vilniaus al. 24).
Renginys nemokamas.

Renginio žiūrovai turi dėvėti kaukes ir laikytis kitų prevencinių COVID-19 rekomendacijų.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė.