Dvaro pokylis Leipalingyje vėl kviečia švęsti

Į renginį privaloma išankstinė registracija el. p. leipalingis@druskininkukulturoscentras.lt. Registruojantis maloniai prašome pateikti šiuos asmens duomenis: vardą, pavardę, telefono ryšio numerį, gyvenamosios vietos informaciją (gatvės pavadinimą, namo ir buto numerius, miestą, savivaldybę, šalį). Registruoti būtina kiekvieną renginyje planuojantį dalyvauti asmenį. Šie duomenys renkami ir tvarkomi tik COVID-19 ligos profilaktikos ir kontrolės priemonių įgyvendinimo tikslais.

Renginyje privaloma dėvėti kaukę ir laikytis ne mažesnio kaip 1 m atstumo (išskyrus šeimos narius). Prašome žmonių, jaučiančių koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus – karščiuojančius, kosinčius, sloguojančius, praradusius uoslės ir skonio jausmą ar turinčius kitų sveikatos nusiskundimų – jokiu būdu nevykti į renginį.

Rugsėjo 5 d., šeštadienį, lygiai 20 valandą Jotvingių šventės svečius Leipalingio dvaro valdytojas, Peterburgo pirklys ir inžinierius Petras Balinskis pakvies į Dvaro pokylį Leipalingio dvaro papėdėje. Teatralizuota kompozicija „Kol žodžiais kalbam savais, gal nežūsim?….“, kurią sukūrė mėgėjų meno kolektyvai ir profesionalūs atlikėjai, vainikuos senovės dvasia persmelktą Jotvingių šventę Leipalingyje.

 

Jotvingių dvasios atspindžiai dvaro gyvenime

„Šiųmetė Jotvingių šventės koncepcija orientuota į jotvingių krašto tradicijas, vyravusias 16–19 amžiuje, – sako projekto vadovė, Druskininkų kultūros centro kultūrinių renginių administratorė Danguolė Žėkienė. – Istoriniai krašto ir dvaro momentai bus perteikti meninėmis priemonėmis, įtraukiant kuo daugiau bendruomenės, – juk jų gyslomis teka jotvingių kraujas.“

Anot D. Žėkienės, tradicijos, gyvenimo būdas, įtaka šiandieninei gyvenimo filosofijai, tautinio identiteto atspindys mene, šeimos tradicijose, amatuose – tai kertiniai šio projekto ir šventės organizavimo akcentai.

Dvaro pasakojimai dabarties jotvingiams ir ne tik

Lengvas smilkalų aromatas, besiplaikstančių žvakių šviesa, puošnių suknelių šnaresys, tylūs kuždesiai, atodūsiai ir prislopintas juokas… Ponai ir ponios elegantiškų pašnekesių metu žodis po žodžio praskleis slaptingą Leipalingio dvaro istoriją, – juk dvaro ponams nevalia jos nežinoti! Apipintas įvairiomis istorijomis ir legendomis, menantis daugybę tikrų istorinių veikėjų, nugyventas ir vėl išpuoselėtas bei prikeltas gyvenimui dvaras turi ką papasakoti šiandieniniams jotvingiečiams.

Žiūrovų laukia vaizdinys su visu dvaro gyvenimo spalvingumu ir iškilmingumu. Dvarai nuo seno buvo laikomi kultūros erdve, o išsilavinimas ir išmanymas, pažintis su kitų šalių kultūra didikams buvo tapę prestižo dalyku, mada ar net būtinybe. Todėl jie mokėjo užsienio kalbas, išmanė literatūrą ir mintinai citavo autorius, muziką, dailę, skaitė spaudą, mokslo veikalus.

Pokylio muzika ir šokiai

Pokylyje liesis jausmingi arfos garsai, budinami arfininkės Aistės Baliunytės-Daildienės rankų, o vokalinis trio „Trys panteros“ – Raimonda Tallat-Kelpšaitė, Rasa Juzukonytė, Nomeda Vilkanauskaitė – pamalonins ponų ausis nemirtingais populiariosios klasikos kūriniais ir efektingomis operečių ir operų arijomis.

Dvaro ponai ir svečiai suksis kadrilio ir valso ritmu, užbaigs pokylį iškilmingu ir pakiliu polonezu.

Dvaro gyvenimo subtilybės – iššūkis leipalingiečiams

Pasak šventės rengėjų, ypač pasiteisino idėja į šį projektą įtraukti Leipalingio bendruomenę, kuri noriai ir aktyviai prisideda organizuojant įvairias veiklas: unikalias edukacijas, jotvingiškus žaidimus, varžytuves, vaidina ir šoka meninėje programoje.

Pasak šokių kolektyvo „Leipūnas“ šokėjos Viktorijos Mažeikienės, pernai žiūrėję kiek skeptiškai, šįmet bendruomenės nariai jau labai noriai įsitraukė į projekto kūrybinius darbus: „Vedami renginio režisierės Simonos Daukantienės ir choreografės Astos Čmukienės, kuriame istorinius personažus, šokame kadrilį, polonezą, pratinamės prie poniškų suknių ir dvariškių manierų,“ – sako Viktorija.

Leipalingiečiai – renginio dalyviai – jaučia didelę atsakomybę prieš savo bendruomenę ir žiūrovus. „Pernai renginys buvo labai įdomus ir aukšto meninio lygio, – sako Erika Čmukaitė, viena iš dvaro ponių, – tad žiūrovai tikisi vėl pamatyti kažką įspūdingo, nenorime jų nuvilti.“ Neprofesionalūs aktoriai mokosi tekstus ir sudėtingus šokius, daug repetuoja – vakarais, po darbų. „Bet mes ambicinga bendruomenė, jei pradedame kažką daryti, tai ir padarome, o padedami profesionalių vadovų, tikimės pateisinti žiūrovų lūkesčius,“ – šypsosi Erika.

Praskleisk istorijos šydą ir išgirsk protėvių priesaką šiandien gyvenantiems istorinėse jotvingių žemėse: rugsėjo 5 d. (šeštadienį), 20 val., prie Leipalingio dvaro.